"Od profesionální armády se neočekává, že by se účastnila takových excesů na lidech, které se snaží chránit proti terorismu," zdůraznil náčelník generálního štábu ozbrojených sil generál Ašfak Parvíz Kajání v pátečním prohlášení. Kajání nařídil sestavit „vyšetřovací výbor, který má zjistit identitu uniformovaných mužů a pravdivost videa.“

Nahrávky se objevily už v září. Tehdy je ale velení označilo za podvrh s tím, že se za vojáky vydávali vzbouření radikálové.

Delší video, trvající 5 minut a 39 sekund, ukazuje, jak je šest mužů se zavázanýma očima a rukama spoutanýma za zády vedeno mezi stromy na otevřenou cestu u zdi. K ní jsou postaveni rameno na rameni muži ve vojenských uniformách se samopaly. Pak jejich velitel dá rozkaz k palbě. Ke zhrouceným tělům přijde jeden z vojáků a dorazí je několika ranami. Druhý záznam trvá necelou minutu a ukazuje pouze popravu.

Obě nahrávky byly zřejmě pořízeny mobilním telefonem. Obraz je zrnitý a není na něm nikde uvedený žádný časový údaj. Na webové stránky extremistů nahrávky umístila neznámá osoba, která tvrdila, že byly pořízeny v údolí Svát, kde v loňském roce pákistánská armáda vedla rozsáhlou ofenzivu proti extremistickému hnutí Tálibán. Zhruba před dvěma týdny o nich informovala americká výzvědná agentura SITE, která monitoruje webové stránky islámských extremistů, uvedla ČTK.

Pákistánská armáda byla už několikrát obviněna, že v údolí Svát vykonala několik mimosoudních poprav. Vojáci sice obvinění vždy popřeli, ale přesto zprávy vzbudily obavy USA, které poskytují Pákistánu finance a pomoc při výcviku ozbrojených sil pro boj proti Talibanu a teroristické síti Al-Káida. Americký zákon zakazuje poskytování pomoci zahraničním armádám, pokud se ukáže, že se dopouštěly hrubého porušování lidských práv.