Zpráva má osvětlit válku na území bývalého Zairu, která trvala deset let, hlavně ale přináší detaily, jak byli ze msty pronásledováni Hutuové, ať už konžští, nebo uprchlí z Rwandy. Asi dvacet humanitárních pracovníků zdokumentovalo na stovkách stránek, že rwandská armáda a s ní spolupracující konžské vzbouřenecké hnutí AFDL systematicky a široce útočilo na Hutuy.

Za genocidu jsou tyto útoky označovány i kvůli tomu, že nebyli napadání jen Hutuové uprchlí z Rwandy, ale i ti konžští. V některých oblastech jich byly pozabíjeny desetitisíce.

Zpráva také přináší důkazy o tom, jakých zločinů se dopustily bezpečnostní síly i ozbrojené skupiny.

Současná rwandská vláda, která se honosí tím, že zastavila v roce 1994 genocidu Tutsiů ze strany Hutuů, jichž bylo povražděno na 800 000, se zveřejnění brání. Zpráva totiž ukazuje, že v odvetu byli pronásledováni Hutuové v Demokratické republice Kongo.

Rwandští rebelové jsou v Demokratické republice Kongo nadále aktivní. Ze znásilnění nejméně 179 žen a dětí obou pohlaví mezi 30. červencem a 3. srpnem v provincii Kivu jsou obviňovány hutujské Demokratické síly pro osvobození Rwandy FDLR. Dopustit se ho měly spolu s kmenovou milicí Mai Mai. Obvinění odmítají. [celá zpráva]