Velitel metropolitní policie Laocadio Santiago uvedl, že útočníkem je Rolando Mendoza, který byl v roce 2008 propuštěn kvůli podezření z krádeží a zločiny spojenými s drogami.

Únosce požadoval svou práci zpět. Autobus si zřejmě stopl. Po palbě křičel: "Všichni rukojmí jsou mrtví". Už předtím hrozil, že je postřílí, pokud místní zásahová jednotka se pokusí rukojmí osvobodit.

"Viděl jsem přicházet hodně příslušníků týmu SWAT. Věděl jsem, že mě zabijí," řekl únosce místnímu rádiu Mindanao Newtwork. Policisty žádal, aby odešli. To ale neudělali.

Video

Expirované video

Na Filipínách unesl bývalý policista autobus s turisty, chce zpátky do práce (Reuters/Stream)

Místo toho rozstříleli autobusu pneumatiky. Krátce poté bylo z nitra autobusu slyšet dva výstřely. Mendoza oznámil, že dva rukojmí zabil. Pak se policisté pokusili zaútočit na autobus a pažbami a sekerami rozbili okna. Mendoza začal střílet.

Podle místních pozorovatelů bylo vypáleno třicet ran. O chvíli později policisté okny autobusu vytáhli ven tři lidi. Podle úřadů je únosce mrtvý.

Čtyři propuštění turisté

Čtyři propuštění turisté

FOTO: Romeo Ranoco, Reuters

Autobusem cestovalo 26 lidí, mezi nimi byl i filipínský řidič, průvodce a místní fotograf. Přepadení se událo u parku Luneta. Mezi osmi lidmi, které Mendoza propustil, byly tři děti.

Policejní vyjednavači jednají s únoscem.

Policejní vyjednavači jednají s únoscem.

FOTO: Erik de Castro, Reuters