Umar řekl, že nedokáže určit tržní hodnotu ropy z nového naleziště. "Podle prvních poznatků je tam 1,8 miliardy barelů ropy a myslím, že ve skutečnosti je jí tam víc," řekl. Pole se nachází mezi provincií Balch a Šibirchanem, což je středisko sousední provincie Džauzdžán.

Možnost těžby podle odborníků téměř vylučuje vlekoucí se válečný konflikt a také chybějící těžební infrastruktura.

Umar řekl, že Kábul v příštích měsících vypíše tendry na těžbu nejen ropy, ale také dalších surovin. Stále se prý jedná o nabídce na těžbu ropy u hranice s Tádžikistánem, kde se nachází asi 1,6 miliardy barelů.

Podle USA má Afghánistán velké zásoby železa, mědi, kobaltu, zlata a lithia, které se využívá pro výrobu baterií do většiny moderních elektronických přístrojů. Ložiska jsou rozptýlená po celé zemi, včetně oblastí na jihu a východě země, kde se v současnosti vedou nejtvrdší boje.

Jako první investoři do Afghánistánu přišly čínská společnost na těžbu mědi Ťiang-Si a rovněž čínská hutní firma Metallurgical Group. Zapojily se do průzkumu dolu na měď Ajnak jižně od Kábulu. Množství suroviny, které obsahuje, má podle odhadů cenu mnoha milionů dolarů.