Hlavní obsah

Tálibán nechce jednat, cítí vítězství na dosah

Novinky, Alex Švamberk
Washington/ Kábul

Radikální hnutí Tálibán odmítlo jakákoli případná jednání se silami NATO. Uvedlo to ve čtvrtek pro BBC poté, co američtí velitelé a britský generál David Richards naznačili, že by mohlo být užitečné s Tálibánem jednat.

Foto: Reuters

Britští vojáci na patrole v Afghánistánu

Článek

Tálibán řekl BBC, že s NATO jednat nebude a nemohou o tom být žádné pochybnosti. Jeho vyjádření bylo zcela nekompromisní, až pohrdavé. „Nechceme mluvit s nikým, ani s Karzáím, ani s cizinci dokud se zahraniční síly nestáhnou z Afghánistánu,“ uvedl mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžahíd. V prohlášení dále uvedl: „Jsme si jisti vítězstvím, Proč bychom tedy měli jednat, když máme navrch a zahraniční jednotky zvažují stažení.“

BBC uvádí, že Tálibán zřejmě dospěl k závěru, že nedávné odvolání amerického generála Stanleyho McChrystala znamená, že americké síly jsou rozložené. Naznačení možnosti jednání chápe jako potvrzení slabosti NATO. [celá zpráva]

Nový velitel sil ISAF v zemi generál David Petraeus navíc podpořil plán amerického prezidenta Baracka Obamy začít stahování amerických sil z Afghánistánu nejpozději v červenci 2011.

Už po loňském výrazném posílení vlivu Tálibánu experti uváděli, že za této situace nebude jednat.

Nato výměna velitele a jeho výroky zaskočily

Americký generál David Petraues, který převzal velení mezinárodních sil ISAF v zemi, je v obtížné situaci nejen kvůli síle Tálibánu. Spojenci v NATO se cítí zaskočeni rychlou výměnou amerického velitele mezinárodních jednotek, která s nimi nebyla konzultována, i jeho ochotou podpořit Obamův plán začít stahovat jednotky v roce 2011. [celá zpráva]

Ve čtvrtek britský ministr zahraničí William Hague prohlásil, že by byl velmi překvapen, kdyby Afghánci nepřevzali kontrolu nad svou zemí od mezinárodních sil v roce 2014. To je ale o tři roky později, než Obamův nejzazší termín. Experti se přitom shodují, že nelze odejít, dokud Afghánci nebudou schopni zajistit bezpečnost vlastními silami.

Generální tajemník NATO Andres Fogh Rasmussen sdělil Petraeusovi, že mise i současná strategie má plnou podporu NATO. Nizozemci se přitom stahují již v letos v srpnu a Kanaďané v příštím roce. USA mezitím pokračují ve vysílání posil, aby bylo k srpnu dosaženo plánovaného stavu 150 000 vojáků mezinárodních sil.

Petraeus proto vyzval státy NATO k jednotě, aby se chytly za ruce a postupovaly společně.

Spojené státy omezí pomoc Afghánistánu

Američtí zákonodárci hlasovali pro omezení pomoci Afghánistánu. Škrty v plánované pomoci mají činit čtyři miliardy amerických dolarů. Důvodem je rozsáhlá korupce v zemi. Velké částky v hotovosti přicházející z USA se dokonce rovnou distribuovaly z kábulského mezinárodního letiště, napsal Wall Street Jornal.

Podle kongresmanky Nity Loweyové, která vede podvýbor odpovědný za pomoc, je těžké při tak velké korupci obhájit poskytování prostředků Afghánistánu. Podle ní sumy nelze poskytovat, dokud nebude panovat plná důvěra, že peníze amerických daňových poplatníků nejsou zneužívány a nemizí v kapsách korumpovaných afghánských vládních úředníků, narkobaronů a teroristů.“

Reklama

Výběr článků

Načítám