Kromě zabití byl Patel uznán vinným i z těžkého ublížení na zdraví. U soudu mu hrozilo doživotí. Původně byl spojován se smrtí 87 lidí, ale to se neprokázalo.

Patel působil v nemocnici v Queenslandu v letech 2003 až 2005. Neuvedl, že byl dříve v USA pokárán za nedbalost při výkonu své práce.

Patel před soudem popřel svou vinu. Souzen byl mimo jiné proto, že jednomu z pacientů bez důvodu odebral kus střeva a u staršího muže nedokázal zastavit vnitřní krvácení, takže později zemřel.

Patel využíval zastaralé a neúčinné operační postupy, které byly v USA už zakázány. Ve Spojených státech byl pokárán za nedbalý výkon svého povolání ve státech New York a Oregon, což ale při nástupu do práce v Austrálii neuvedl. Schopnosti a znalosti Patela přitom byly zpochybněny už před čtvrtstoletím.

Když vyšel případ v Austrálii najevo a spekulovalo se, že Patel může mít na svědomí až 87 lidských životů, byl označován za monstrum a přezdíván Doktor Smrt. V zemi se zvedla vlna odporu vůči zahraničním lékařům, zejména indickým.