Vir prasečí chřipky prochází v tělech prasat mutacemi a může se zkombinovat s jinými chřipkovými kmeny. Organismus prasat má přitom docela blízko k lidskému. Možnost přenosu virů kvůli každodennímu kontaktu je poměrně vysoká.

Tým vedený virologem Malikem Peirisem z Hongkongské univerzity varuje před možným návratem viru H1N1, či spíše jeho zmutované verze na scénu v časopise Science.

"Že jsme přečkali jednu pandemii minulý rok, ještě neznamená, že se nemůže nová objevit letos," souhlasí se závěry studie v listu The New York Times epidemioložka Carolyn B. Bridgesová.

Podobně se vyjádřil i epidemiolog Ian Lipkin z Colombian University: "Chřipka je nepředvídatelná. Sice se říká, že můžeme čekat pandemii každých třicet let, a když jsme měli jednu loni, tak máme pokoj, ale to není pravda. Musíme zůstat ve střehu."

Letošní mutace je pro lidi neškodná

Podle Peirise není důvod k panice nebo k vybíjení prasat a odmítání vepřového. Studie jen měla upozornit na možné zdroje nové chřipkové epidemie, která by se mohla objevit vedle těch běžných.

Viry jako H1N1 jsou podle vědců náchylné k "přimíchávání" jiného genetického materiálu. Zatím ve vzorcích z Hongkongu odhalili nové verze viru, které nebyly naštěstí nijak výrazně virulentní. A pro člověka byl tento zjištěný kmen neškodný.

Vědci ovšem nedokáží předpovědět, kde a kdy se virus zrekombinuje do nebezpečnější podoby a znovu přeskočí na člověka. Hongkong není jediným místem, kde k tomu může dojít.

H1N1 se pro epidemiology stal ve světě novým "velkým hráčem", který si loni vyžádal 19 000 životů, ačkoli po vypuknutí epidemie v Mexiku byly obavy z rozsahu pandemie mnohem větší a vlády celého světa přijímaly nákladná preventivní opatření.