Podle dokumentu se každý týden platí až čtyři milióny dolarů firmám zajišťujícím bezpečnost kolon vozidel dopravujících zásoby, vodu a munici, uvedla BBC. Značná část jich je ale použita na úplatky. Pokud není zaplaceno výpalné, konvoje se stávají terči útoků.

Podle zprávy podvýboru se uplácí všichni guvernéři, policejní šéfové a oblastní vojenští velitelé. Mnoho oblastí ale není pod kontrolou centrální vlády, takže se platí i Tálibánu a dalším vzbouřeneckým skupinám. V některých místech pomalu každé údolí ovládá jiná skupina, která hrozí útokem.

Podle podvýboru dohody s afghánskými bezpečnostními firmami porušují zákony o najímání soukromých společností i nařízení amerického ministerstva obrany, stojí ve zprávě.

Peníze jdou přes zastřešující firmu 

K převodu peněz slouží mimo jiné společnost sdružující národní autodopravce v Afghánistánu, která najímá bezpečnostní síly. Podle armádní zprávy se společnosti dohodly a diktují si cenu za bezpečnostní průjezd v každé oblasti. Sdružení také vydává varování dopravcům, kteří odmítli částku zaplatit nebo se s platbou zdrželi.

Podle nepotvrzených zpráv tisku se dokonce útoky na kolony domlouvají, aby se podařilo udržet vysoké výpalné. Někdy se také přepadávají kolony doprovázené konkurenčními ochrankami.

Ochranu zajišťuje i firma napojená na prezidenta

Jednou z bezpečnostních organizací najímaných k ochraně je Watan Risk Management, jemuž už byla načas zrušena licence a jehož činnost se vyšetřuje. Panuje podezření, že firma dominuje trhu a ovládá ostatní. Tuto společnost vlastní dva bratranci afghánského prezidenta Hámida Karzáího.

V Afghánistánu bylo v půlce května na dva týdny odebráno povolení k doprovodu kolon mezi Kábulem a Kandahárem dvěma firmám. Jednou byl Watan Risk Management a druhou Compass Security. [celá zpráva]

Vysoký představitel NATO v Kábulu tehdy pro list New York Times poznamenal: „Platíme obě strany bojující ve válce.“