Podle ministerstva byla na hranici obou Korejí 15. května registrována osmkrát vyšší koncentrace xenonu. Tento plyn se uvolňuje do ovzduší po jaderné explozi nebo při úniku radioaktivních látek z jaderné elektrárny.

Pokud by ale Pchjongjang uskutečnil svůj třetí pokusný podzemní nukleární výbuch, následovalo by silné zemětřesení. Nic takového se podle jihokorejského ministerstva školství, vědy a techniky nestalo.

Ministerstvo dodalo, že v okamžiku zjištění zvýšené koncentrace xenonu ve vzduchu vál vítr od severu. Nejmenovaný jihokorejský představitel nicméně řekl, že xenon nemusel nutně přicházet na jihokorejské území z KLDR, ale mohl se šířit z Ruska nebo z Číny. Možnost, že by plyn uvolnila do ovzduší některá z jihokorejských atomových elektráren, tento činitel vyloučil.

Jihokorejský deník Čoson ilbo v pondělí v rozporu s tvrzením ministerstva školství, vědy a techniky napsal, že abnormální radioaktivitu mohl mít na svědomí severokorejský jaderný test menšího rozsahu. List se přitom odvolal na nejmenovaného jaderného experta.