Záchranářům se podařilo vyprostit děvčátko z hořícího vraku Boeingu737-800, který v sobotu havaroval při přistávacím manévru na jihu Indie. Dítě bylo převezeno do nemocnice v Magalúru, kde se zotavuje z těžkých popálenin.

Na palubě stroje bylo 160 cestujících a šestičlenná posádka. Všichni cestující, mezi kterými bylo 19 dětí a čtyři kojenci, byli podle Air India indické národnosti, pilot byl Brit srbského původu. Letadlo se zřítilo do lesa a začalo hořet, krátce poté vybuchlo, což vyvolalo ještě větší požár. [celá zpráva]

Video

Letecké neštěstí v Indii. Zdroj: ČTK/AP

Již se našla všechna mrtvá těla, ale některá se stále nepodařilo identifikovat, protože jsou velmi popálena. Lékaři se u těchto osob rozhodli pro testy DNA.

Přeživší hovoří o znovunarození. "Pamatuji se, že když letoun spadl a začal hořet, tak jsem se snažila dostat co nejrychleji ven," vzpomíná 22letá Sabrina.

Příčiny zřícení stále nejsou jasné

Příčiny neštěstí jsou stále nejasné a vyšetřovatelé dále pátrají v troskách boeingu po černé skříňce s nahranými údaji o letu.

"Není možné jakkoli vysvětlit zřícení stroje, dokud nenajdeme černou skříňku," řekl ředitel letiště v Mangalúru Peter Abraham. Právě na zdejší letiště se stroj společnosti Air India Express letící z Dubaje snažil přistát, ale přejel přistávací dráhu a rozlomil se v přilehlém údolí.

Černé skříňky s moderní elektronikou bývají v každém velkém letadle dvě. Bývají umístěny v zadní části letadla, která se většinou při pádu zdemoluje nejméně. Jedna skříňka zapisuje údaje o letu, druhá nahrává hovory v pilotní kabině.

V sobotu se objevila zpráva, že černé skříňky ze zříceného boeingu se již našly, v neděli úřady hovořily o hledání jedné. Na pomoc indickým vyšetřovatelům přiletěl tým amerických odborníků, očekává se také tým americké společnosti Boeing.

Atentát vyloučen 

Úřady již v sobotu usoudily, že nešlo o atentát, ale o nehodu.

Indické televizní stanice dnes podle agentury Reuters spekulovaly o tom, že nehodu možná způsobila lidská chyba. Komentáře také rozebírají možný dopad toho, že v době neštěstí pršelo a přistávací dráha byla mokrá.

Letiště v Mangalúru leží na kopci a podle odborníků není snadné na něm přistát a při vyjetí z dráhy je ihned problém. Podle společnosti však hlavní pilot i kopilot byli zkušení a letiště dobře znali.