"Pokud jde o to, co bychom mohli udělat pro normalizaci vztahů mezi dalajlámou a Pekingem, pak je třeba se s touto otázkou obrátit na dalajlámu," řekl Lavrov v ruském parlamentu. Peking má podle něj pravdu, když říká, že nebudou žádné kontakty s dalajlamou, pokud bude i nadále vydávat provokativní výzvy a pokud bude pokračovat v politické aktivitě.

Podle šéfa ruské diplomacie se dalajláma stal proti své vůli pro většinu zahraničních vůdců symbolem pro tibetský separatismus. "Pokud se mu podaří modifikovat tento obraz a pokud se zaměří na výhradně náboženské aktivity, myslím, že překážky k normalizaci vztahů mezi ním a Pekingem zmizí," prohlásil Lavrov.

Dalajláma, který našel útočiště v Indii, navštívil někdejší Sovětské svaz a poté i Rusko několikrát na začátku 90. let a zastavil se tam i v roce 1996 při cestě do Mongolska. V roce 2004 vykonal pastýřskou cestu do ruské Kalmycké republiky na břehu Kaspického moře, která je centrem ruských buddhistů.

Od té doby ruské úřady podle agentury AFP v obavě před hněvem Pekingu dalajlámovi už několikrát vízum k návštěvě Ruska odmítly.