Český pavilón byl prý vůbec první, který se v sobotu na výstavě otevřel. Jakmile se vytvořila fronta, tak jsme otevřeli, nebylo třeba na nic čekat, uvedl Stehlík.

"Za první hodinu prošlo přes sedm tisíc návštěvníků, takže jsme museli začít trochu brzdit, aby pavilón vůbec první nápor přežil. Máme z toho velkou radost," dodal Stehlík. Zájem připomínal zkušební den, kdy český pavilón navštívilo téměř 35 tisíc lidí. Přitom předpokládaná horní hranice návštěvnosti je asi 30 tisíc lidí denně.

Velkolepý ohňostroj nesmí v Číně chybět.

Velkolepý ohňostroj nesmí v Číně chybět.

FOTO: ČTK/AP

Čtěte také:
Šanghajské Expo 2010 začalo velkolepou show
Nejpodivnější budovy na Expo 2010 sází na světelné efekty
Po jídle se v českém pavilónu na EXPO v Šanghaji první den jen zaprášilo 

Davy zájemců přivedl k českému pavilónu průvod pouličního divadla, jehož členové čekali za branami výstaviště na první návštěvníky již před devátou hodinou ranní místního času. České vlajky, hudbu, žongléry a akrobaty na chůdách bylo vidět a slyšet na stovky metrů.

Mysleli jsme původně, že to bude atrakce nejvíce pro děti. Ve frontě od rána do večera ale stojí hlavně dospělí. generální komisař české účasti na Expo 2010

Naprosto všechny podle Stehlíka přitahují reliéfy sejmuté z Karlova mostu. Před pár dny list Hongkong Daily podle komisaře zařadil český pavilón mezi pět nejlepších. To mu prý v Šanghaji udělalo velkou reklamu. Na světové výstavě se přitom se svými pavilóny představuje 189 zemí.

Generální komisař české účasti na Světové výstavě Expo 2010 v Šanghaji Pavel Antonín Stehlík otevřel 1. května český pavilón.

Generální komisař české účasti na Světové výstavě Expo 2010 v Šanghaji Pavel Antonín Stehlík otevřel 1. května český pavilón.

FOTO: ČTK/AP

Všechny návštěvníky také zajímá obrazový záznam průletu nad českou krajinou z kokpitu českého ultralightu Sting. "Mysleli jsme původně, že to bude atrakce nejvíce pro děti. Ve frontě od rána do večera ale stojí hlavně dospělí. Číňani jsou prostě mnohem hravější než Evropané a drží je to i do vysokého věku," řekl Stehlík.

Hned po otevření českého pavilónu 1. května čelili pořadatelé velkému náporu návštěvníků.

Hned po otevření českého pavilónu 1. května čelili pořadatelé velkému náporu návštěvníků.

FOTO: ČTK/AP

Světová výstava Expo 2010 potrvá půl roku a podle odhadů by ji za tuto dobu mělo navštívit asi 70 miliónů lidí.

Fasáda českého pavilonu připomíná pražské Staré město vyskládané z puků. Kompozice puků osázených na bílém podkladu pomocí ocelových trnů dodává pavilonu výraz. Nezapometutelným architektonickým zpracováním ale fasáda neoslní.

Fasáda českého pavilonu připomíná pražské Staré město vyskládané z puků. Kompozice puků osázených na bílém podkladu pomocí ocelových trnů dodává pavilonu výraz. Nezapometutelným architektonickým zpracováním ale fasáda neoslní.

FOTO: EXPO