Když ředitel novozélandské rybí farmy King Salmon Grant Rosewarne přišel v pondělí do kanceláře a viděl objednávku lososů od distributora z Dubaje, myslel si, že jde o překlep. „Většinou chtějí tak pět krabic. V pondělí jich objednali 500,“ pochvaloval si. Na 420 pracovníků jeho firmy poprvé pracuje přes čas a bude tomu tak i o nadcházejícím víkendu, aby uspokojili velkou poptávku.

„Máme ve skladech 500 tun nadbytečného masa. Mysleli jsme, že jej budeme muset zmrazit a pokoušet se jej prodat v Japonsku, ale vulkán nám hodně pomohl,“ dodal Rosewarne.

Podobnou konjunkturu zažívá pěstitelská společnost Eastern and Global, která zásobuje distributory řezanými květinami. „Tento týden k nám žhaví linky prodejci z východního pobřeží Severní Ameriky. Chtějí po nás velké množství orchidejí, když je nyní nemohou zajistit nizozemští dodavatelé,“ říká ředitel firmy Greg Keymer s tím, že zpravidla začínají s exportem květin až koncem května. „Kéž bychom toho právě teď mohli posílat více,“ dodává Keymer.

 ČTĚTE TAKÉ:
Činnost islandské sopky zesílila, k Británii míří nový mrak 
Je to zásah vyšší moci, odmítají pojišťovny platit miliónové ztráty
Vědci prozkoumali mrak popela z islandské sopky nad Německem
Letecká omezení nad Evropou budou zmírněna
Sopečný popel poničil stíhačky NATO
Česká letiště jsou v provozu, létá se ale jen na jih 
Dlouhodobý letový plán na Ruzyni je v troskách