Velitel armády Anupong Paodžinda varoval už v neděli demonstranty, aby se vyhnuli obchodnímu centru, kde se rozmisťovali přes noc vojáci. Vláda celou oblast s bankami a kancelářemi vyhlásila pro demonstranty za zakázanou. Umožnil jí to výjimečný stav vydaný už minulý týden. [celá zpráva]

Vojáci hlídkují i v zábavní části města, kterou mají v oblibě zejména japonští turisté. Někteří z vojáků se usadili na střechách okolních budov. Generalita však slibuje, že se vojáci zdrží násilných akcí ze strachu z možných obětí.

Rudí se nevzdávají

Rudě odění stoupenci bývalého premiéra Tchaksina Šinavatry již několik týdnů táboří v ulicích obchodního centra a pořádají mohutné demonstrace, aby současného předsedu vlády Vedžadžívu donutili k demisi a k vypsání předčasných voleb.

Thajští vojáci v obchodní čtvrti Silom

Thajští vojáci v obchodní čtvrti Silom

FOTO: Sukree Sukplang , Reuters

Opoziční hnutí svolalo na úterý masové shromáždění, které hrozí dalšími srážkami s pořádkovými silami. Střety mezi demonstranty a ozbrojenými silami si před více než týdnem vyžádaly 24 mrtvých a kolem 800 zraněných včetně asi 300 vojáků. [celá zpráva]

Armáda také zřídila kontrolní stanoviště na přístupových místech do Bangkoku i uvnitř města, aby zabránila přílivu dalších stoupenců opozice na shromáždění.

Thajští policisté před vchodem do banky

Thajští policisté před vchodem do banky

FOTO: Damir Sagolj , Reuters

 

Žlutí se chystají do ulic

Do ulic se také chystají příznivci vlády ve žlutém z Lidé aliance pro demokracii. Pohrozili, že pokud neskončí do konce týdne protest rudých košil, začnou a vlastními demonstracemi. Už minulý týdne vyzývali vládu k vyhlášení stanného práva.