"Je to zázrak. Stálo to velké úsilí, nespali jsme několik dní," řekl před televizními kamerami jeden ze záchranářů neskrývající slzy dojetí. O zázraku nemluvil jen on. I jeden z vládních představitelů uvedl :"Je to zázrak v historii čínského důlního průmyslu."

Výsledky záchranné operace jsou doslova zázračné, protože experti předpokládali, že v dole mohlo přežít nanejvýš sedm desítek horníků, kteří byli v místech dolu nad hladinou vody.

Čínská televize přinesla záběry horníků zabalených do dek, které sanitky rozvážejí do nemocnic. Skupina devíti horníků, kteří byli vytaženi jako první, je ve stabilizovaném stavu, pouze jsou dehydrováni. Jeden z horníků Li Kuo-ju řekl, že měli strach pít vodu, která důl zaplavila.[celá zpráva]

Čínský horník na nosítkách.

Čínský horník na nosítkách.

FOTO: Xinhua, Reuters

Podle lékaře také trpěli podchlazením, jejich tělesná teplota byla abnormálně nízká a mají také poškozenou kůži, neboť museli dlouhé desítky hodin stát ve studené vodě.
Horníkům pomohlo přežít, že se připoutali ke zdem šachty, takže je voda neodnesla. Takto viseli tři dny, než se k nim náhodou dostal důlní vozík, do něhož si vlezli.

Čínští zdravotníci přivážeji horníka do nemocnice.

FOTO: Xinhua, Reuters

Voda zaplavila důl Wang-ťia-ling minulou neděli v poledne. Tehdy uniklo z hlubiny 108 havířů, ale 153 jich zůstalo uvězněno pod zemí. Více než tisíc záchranářů se soustředilo na odčerpávání vody, která do dolu pronikla ze staré šachty. [celá zpráva]

V pátek záchranáři slyšeli ťukání, jímž na sebe upozorňovali horníci. [celá zpráva] V noci z neděle na Velikonoční pondělí se podařilo zachránit prvních devět.

Čínský horník v nemocnici

Čínský horník v nemocnici

FOTO: Xinhua, Reuters

Vedení dolu nese za tragédii vinu. Uvedl to v půlce minulého týdne čínský úřad pro bezpečnost práce. Podle něj bylo pod zemí příliš mnoho horníků. Navíc vedení dolu ignorovalo varování horníků, že do šachty proniká velké množství vody. Bylo jí tolik, že horníci žádali o pumpy.