Podle bývalého šéfa pákistánské služby je jediným řešení, jak uspět v Afghánistánu, jednat s hlavou Tálibánu mullou Umarem, uvádí CNN.

Spojené státy se pokusily v Afghánistánu uplatnit úspěšnou taktiku z Iráku. Tam si získaly v sunnitských oblastech kmeny, poskytly jim prostředky a zbraně pro zřízení milic a kmeny se obrátily proti sunnitským radikálům napojeným na al-Káidu.

Američané se před šesti týdny domluvili s afghánským kmenem Šinvari v provincii Nangarhar na jihovýchodě Afghánistánu. Kmenu za pomoc v boji slíbili peníze na pracovní programy pro mladé členy a malé rozvojové projekty.

Tento týden se však ukázalo, jak atomizovaná je afghánská společnost. Letitý spor o jedno území mezi větví Mohmand a Ališer si vyžádal třináct mrtvých.

Větev Mohmand postavila stany ve sporné oblasti o ploše 90 čtverečných kilometrů ležící asi dvacet kilometrů od Džalalabádu. Ališerové žádali o jejich odstranění, a když se ho nedočkali, požádali o pomoc policii.

Čeká se krevní msta

Policisté přijeli, stany zbořili a Ališerové je začali pálit. Příslušníci větve Mohmand na to odpověděli palbou z granátometů, minometů, kulometů a samopalů. Podnikli i odvetnou akci, při níž zabili 13 lidí. Problém by mělo řešit shromáždění starších - šúra, starší kmene Mohmand Hadždži Gul Nazar ale řekl: "Nemyslím si, že by šúra něco vyřešila. Ališerové ztratili své lidi, mají mnoho zraněných a přišli o mnoho stanů, které jim naši lidi spálili. Spálili i motocykly a automobily. Musí se nám pomstít."

Takováto situace nahrává právě Tálibánu a oslabuje Američany, kteří by chtěli, aby se v konfliktu stále více angažovali sami Afghánci, podobě jako tomu je v Iráku. Doufají, že kmeny by mohly pomoci ústřední vládě i afghánským policistům a vojákům při kontrole rozlehlé a nepřístupné hornaté země. Jak se však ukazuje, krevní msta hraj prim a plán selhává.

Vsaďte na hlavu Tálibánu, radí šéf pákistánské tajné služby

Afghánistán rozvrácený boji se v devadesátých podařilo sjednotit Tálibánu na základě víry. Ta spojuje všechny Afghánce. Bývalý šéf pákistánské tajné služby ISI, generál ve výslužbě Hamid Gul, v osmdesátých letech spolupracoval se CIA při vyzbrojování afghánských mudžahedínů bojujících proti Sovětům. Ten doporučuje jednat s Tálibánem, potažmo s jeho hlavou mullou Umarem.

"Nejlepší by bylo mluvit s mullou Umarem, s nikým jiným. Dejte mu podmínky, o nichž bych já mohl říci, že jsou legitimní. Myslím, si, že je akceptují. Znám jejich psychologii," řekl Gul s tím, že by bylo nejlepší jednání z očí do očí.

Podle něj je Umar klíčový, protože tu nikdo jiný s jeho postavením není.