"Je to historický den, je to nový začátek," prohlásil podle agentury AFP velitel amerického námořnictva v jižním Afghánistánu generál Larry Nicholson. Během vztyčování vlajky za přítomnosti hílmandského guvernéra Gulaba Mangala a stovek obyvatel včetně dětí místní mulla citoval verše z Koránu. Na okolních domech ale hlídkovali ostřelovači a bezpečnost v ulicích zajišťovali američtí vojáci i afghánští policisté.

Jen o několik hodin dříve byly v centru Mardžáhu nalezeny nově nastražené nálože, což ukazuje, že Tálibán je ve městě stále aktivní. Jedna byla i na tržnici.

Obyvatelé bojovali za Tálibán

Jak poznamenal korespondent Al-Džazíry James Bays, afghánská vlajka během posledních osmi let zavlála nad městem několikrát - stejně jako vlajka Tálibánu. Mnoho mladých lidí z oblasti se mu taky přiznalo, že v posledních letech bojovali za Tálibán.

Tajemnice indického ministerstva zahraničí Nirupama Ráová a její pákistánský kolega Salman Bašir.

Zraněný Afghánec ošetřený v italské vojenské nemocnici v metropoli provincie Hílmand, kterou je Laškargah.

FOTO: ČTK/AP

Osvobození Mardžáhu je jedním z hlavních bodů operace Moštarak, která byla zahájena 13. února, boje však nekončí. V okrese Nad Alí na sever od Mardžáhu boje stále pokračují. Do akce bylo zapojeno 15 000 zahraničních a afghánských vojáků. Mardžáh představoval pro Tálibán logistickou základnu a byl i centrem obchodu s drogami. V další etapě by se měli vojáci přesunout do okresů Dišu, Vašír a Baghrán, zmiňuje ČTK.

Afghánci si stěžují, že je zasáhli zahraniční vojáci

Snaha vrátit do města život, zejména zabezpečit silnice a otevřít tržnice, je však komplikována množstvím nastražených náloží, které je třeba zlikvidovat. Ty si vyžádaly mnoho zraněných i z řad civilistů, i když většina zraněných tvrdí, že je zasáhli cizí vojáci, což ukazuje, jak obtížná je pozice koalice v oblasti, píše list Washington Post.

Podle Mezinárodního výboru Červeného kříže je v oblasti bojů uvězněno 40 000 civilistů. Bernard Metraux, který je zastupuje, organizaci v provincii Hílmand řekl, že mnozí z nich mají jen minimální, pokud vůbec nějaký přístup ke zdravotní péči. Zraněné musejí převážet taxíky v místech, kde se střídají zóny ovládané koalicí a Tálibánem. Metraux navíc dodal, že kapacita taxíku stejně nestačí.