„Obchodní lodě, která se doporučeními řídí, nejsou až na pár výjimek uneseny,“ uvedl Salicath.

OSN mimo jiné doporučuje v nebezpečné oblasti plout co nejrychleji. V místech, kde se piráti z moře mohou dostat na palubu, se má natáhnout ostnatý drát, je také třeba zůstat ve stálém kontaktu s mezinárodními námořními silami, které bojují proti pirátům a plout jen v doporučenou denní dobu,

Experti ale varují, že piráti stále rozšiřují oblast své působnosti a útočí už 2000 kilometrů od pobřeží Somálska, protože používají větší mateřské lodě, které do vzdálených míst přivedou rychlé čluny, pomocí nichž pak útočí.

 

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Maps.Yahoo.com

Velitel námořní mise EU Paul Chivers současně uvedl, že přijatá opatření i pravidelné hlídky přinášejí efekt: „Počet útoků znatelně vzrostl, ale počet úspěšných útoků poklesl.“ Podle něj by ale bylo nebezpečné myslet si, že nebezpečí je zažehnáno.

Uvítal také, že se k misi přidala v pátek Čína. Ta své lodě dosud před útoky pirátů bránila sama, nyní se však přidá k uskupení EU, NATO a USA. Má se za to, že bezprostředním důvodem čínské účasti v misi je únos jedné z čínských lodí loni v říjnu.