"Vypadá to, že Severní Korea ze svých pobřežních baterií vypálila několik ran, i když je to kvůli mlze obtížně vidět prostým okem,“ uvedla jihokorejská tisková agentura Jonghap s odvoláním na jihokorejské vojenské zdroje.

Severní Korea vypálila sto ran tímto směrem v rámci vojenského cvičení už ve středu a Jižní Korea na to opověděla střelbou.

KLDR už v úterý oznámila, že v oblasti se nesmí plavit žádné lodě. Ve čtvrtek to zopakovala a označila jihokorejskou odvetnou palbu za provokaci.

Severní Korea má na deset tisíc děl u hranic, mnohá z nich mohou zasáhnout i Soul vzdálený jen 40 kilometrů od společné hranice

Obě země jsou technicky stále ve válce, protože boje na korejském poloostrově v červenci 1953 ukončilo jen příměří, mírová smlouva však nebyla nikdy podepsána. Tento týden obvinil Pchojngjang Soul z vyhlášení války. Jih oznámil, že podnikne preventivní útok, bude-li mít pocit, že KLDR chystá jaderný útok na Jižní Koreu

Hranici ve Žlutém moři vytyčily jednotky OSN v roce 1953 po ukončení korejské války. KLDR od roku 1999 požaduje vytyčení nové hraniční linie. Incidenty na hranici jsou časté. Nejčastěji se týkají rybářských plavidel, ale občas i válečných lodí.

KLDR zadržela Američana

Severní Korea ve čtvrtek oznámila, že v pondělí zadržela Američana, který ilegálně vstoupil na území KLDR. Jedná se už o druhý podobný případ za poslední měsíc.

Pchjongjang nezveřejnil jméno Američana ani to, kde se případ stal, pouze, že překročil hranici Číny s KLDR.

V prosinci KLDR zadržela amerického misionáře Roberta Parka. Ten svůj záměr předem ohlásil Soulu. Chtěl tak protestovat proti porušování lidských práv v Severní Koreji. O několik dnů později KLDR oznámila, že Parka zadržela, když překročil zamrzlou řeku na hranicích s Čínou.