Incident potvrdil jak místní biskup, tak egyptské ministerstvo vnitra. Podle ministerstva mohl být útok odvetou za listopadové znásilnění dvanáctileté muslimské dívky, jehož se ve stejném městě údajně dopustil koptský křesťan.

Biskup Kirollos z diecéze Nag Hammádí uvedl, že mezi oběťmi je šest věřících a jeden člen ochranky. Stav nejméně tří zraněných je vážný. Sám biskup prý odešel z kostela jen několik minut před útokem. "Zatočilo kolem mě auto. Zatímco jsem si potřásal rukama s lidmi v bráně, uslyšel jsem ten zmatek, spoustu střelby ze samopalu," řekl. Střelba se podle něj odehrála asi 600 metrů od kostela.

Biskup říká, že se bojí vypuknutí násilí během Vánoc, které připadají u Koptů na čtvrtek. "Mým věřícím je vyhrožováno. Když jdou po ulici, někteří lidé na ně křičí, že je nenechají slavit svátky," dodává. Křesťanům prý bylo v uplynulých dnech vyhrožováno také telefonicky.

Kvůli nočnímu násilí vyšlo do ulic přibližně 2000 protestujících, kteří se střetli s ozbrojenými složkami. Ke střetům došlo před nemocnicí, do které byli převezeni zranění z noční střelby. Proti demonstrantům, kteří na ně házeli kamení, použili policisté slzný plyn a vodní děla. K incidentům docházelo ještě odpoledne po pohřbech obětí.

Biskup obvinil policii z laxnosti

Biskup vyjádřil lítost nad tím, že krvavému incidentu, který je důsledkem napjatých vztahů mezi muslimy a křesťany, policie nedokázala zabránit. Před kostely měla být podle něj ve sváteční dny zajištěna větší bezpečnost.

Podle agentury AFP předběžné vyšetřování ukázalo, že střelcem byl zřejmě Muhammad Ahmad Husajn, kterého egyptské úřady označují za zločince.

Koptové tvoří asi deset procent ze 76 miliónů obyvatel Egypta a jsou tak největším křesťanským společenstvím na Blízkém východě. Koptové jsou potomky původních obyvatel Egypta, kteří zde žili ještě před příchodem Arabů a tím i islámu v 7. století.

Provincie Kená patří k nejchudším a nejkonzervativnějším v Egyptě. Jak tu nabírá na síle konzervativní forma islámu, stěžují si koptští křesťané čím dál častěji na diskriminaci ze strany muslimské většiny.