Agentura k incidentu, který si vyžádal životy sedmi údajně předních agentů CIA, nedodala žádné podrobnosti. Americký list ale napsal, že zpráva dává vzácně nahlédnout na spolupráci mezi americkými a jordánskými službami, která v boji proti islámským teroristům nabývá na důležitosti.

Jordánci jsou experty na radikální skupiny, ať už šíitské nebo sunnitské, umějí vyjednávat a mají dobrou síť informátorů, řekl deníku bývalý důstojník CIA v oblasti Jamie Smith.

Americké a jordánské služby prý spolupracují tři desítky let a dobré vztahy dokumentuje volný vstup pro styčného důstojníka CIA do ústředí jordánské agentury v Ammánu. V minulosti se prý díky partnerství Američanů s Jordánci podařilo odvrátit několik teroristických akcí a Jordánci údajně v létě 2001 varovali Američany před chystaným velkým útokem na půdě USA.

Po leteckých útocích z 11. září 2001 Jordánsko souhlasilo s vytvořením společného operačního centra své zpravodajské služby s americkou. Jordánští agenti pomáhali s výslechy občanů jiných zemí, které tajně přepravovala letadla CIA.

Útok na předsunutou operační základnu Chapman v provincii Chóst se udál ve středu večer. Základna slouží také jako centrum civilistů pracujících v zemi na rekonstrukčních projektech. Útočník, afghánský policista, se odpálil v místní posilovně. K útoku se přihlásilo povstalecké hnutí Tálibán.