Čtyři lidé zemřeli v Teheránu, právě tam byl zastřelen i politikův příbuzný. Další lidé zemřeli ve městě Tabríz.

Íránská policie oběti popřela. Její mluvčí řekl, že nemá informace o žádném mrtvém a že opoziční zprávy o rozsahu násilností jsou přehnané.

Představitelé opozice tvrdí, že řadoví policisté odmítají střílet na demonstranty. "Policejní síly se odmítají podřídit rozkazům velitelů, aby stříleli do demonstrantů v centru Teheránu... někteří se snažili střílet do vzduchu," objevilo se na opozičním webu.

Podle stejného zdroje demonstranti zapálili policejní motocykl a nad mnoha místy v Teheránu se objevil hustý černý dým. Íránský rozhlas informoval o podpálení banky a autobusové zastávky.

Podle agentury Reuters se do demonstrací v ulicích dvanáctimilionového Teheránu zapojily desetitisíce lidí. Byla údajně zaznamenána i manifestace stoupenců vlády, které se ale zúčastnilo jen několik tisíc osob.

Policisté s obušky a slzným plynem již v sobotu v Teheránu tvrdě zasáhli proti několika demonstracím nepřátelským vůči prezidentovi Mahmúdu Ahmadínežádovi.

Opozice kritizující Ahmadínežáda demonstruje už několik měsíců proti jeho opětovnému červnovému zvolení, které bylo podle opozičních předáků provázeno rozsáhlými podvody. Při povolebních demonstracích, které si vyžádaly několik desítek mrtvých, bylo několik tisíc členů opozice zadrženo.

Policie tvrdě zasáhly, varovaly úřady

Několik opozičních skupin vyzvalo k demonstracím během nynějších svátečních dnů, kdy do ulic vycházejí statisíce Íránců, aby se zúčastnily mnoha procesí a dalších akcí.

Úřady varovaly, že pořádkové síly budou tvrdě postupovat proti všem nepovolením shromážděním. Muslimský svátek ášúrá se letos koná ve vypjatém politickém ovzduší krátce po smrti ajatoláha Hosejna Alího Montazerího, velkého kritika režimu.

Jeho pohřeb, kterého se zúčastnily desetitisíce věrných, se změnil v opoziční demonstraci. Úřady zakázaly tradiční ceremoniál na památku zesnulého, což v několika městech vyvolalo srážky mezi stoupenci bývalého disidentského duchovního a policií.