Dopis minulý týden do Pchjongjangu doručil zvláštní vyslanec USA pro Severní Koreu Stephen Bosworth. Vládní zdroj uvedl, že obsah dopisu se obecně týkal Bosworthova poslání. „Severokorejci mají na výběr: pokračovat a dále se izolovat, anebo těžit z návratu k šestistranným rozhovorům a ukončení svého programu jaderného zbrojení,“ doplnil zdroj.

Není jasné, zda Kim Čong-il Obamovi odpověděl. Bosworth se s ním nicméně nesetkal. O své návštěvě po zastávce v Moskvě v úterý informoval ministryni zahraničí Hillary Clintonovou.

Osobní dopis Kimovi zaslali i Obamovi předchůdci George W. Bush a Bill Clinton. Oba pro něj měli podobné návrhy. Clinton v říjnu 1994 sliboval financování jaderného zařízení za čtyři miliardy dolarů, které by nahradilo komplex podezřelý z výroby plutonia pro jadernou bombu.

KLDR od té doby už provedla dva testy nukleární bomby, ten druhý letos v květnu.

Kimovo zdraví se zhoršuje

Agentura AP s odkazem na rozhlasovou stanici Otevřené rádio pro Severní Koreu ve středu informovala, že Kim Čong-il trpí chronickou laryngitidou (zánětem hrtanu), kterou mu pravděpodobně způsobilo jeho nadměrné kouření a pití. A nemůže pracovat, aniž by každý druhý den neodpočíval.

Nemoc sedmašedesátiletého severokorejského diktátora se prý zhoršila minulý měsíc, přestože se Kim vzpamatoval z předpokládané mozkové mrtvice a ledvinového onemocnění, o nichž se objevily zprávy v loňském roce.

Svého času se Kim těšil pověsti znalce jídla a pití, který si užíval cigaret a kvalitních vín. Avšak svého zvyku nepřetržitě kouřit se údajně zbavil už před několika lety.