Už v době, kdy bylo mezi oběťmi identifikováno 13 těl novinářů, sdělila organizace Reportéři bez hranic, že je to největší jednorázový masakr novinářů, který kdy byl spáchán.

Volební rivalita vyústila v masakr

Skupina příznivců místostarosta Esmaela Mangudadata jej jela zaregistrovat k volbám nového guvernéra. Přepadla je skupina asi stovky ozbrojených mužů. Mrtvá těla se stopami po kulkách a po bodných ranách byla nalezena ve dvou masových hrobech nedaleko hlavní silnice v Maguindanao. Ve vyhloubených jámách byla zasypána i dvě auta.

Mezi oběťmi je také žena a sestra guvernéra. Mezi zabitými je mnoho žen, včetně dvou těhotných. Ženy byly navíc nejprve znásilněny. [celá zpráva]

Oběti měly svázané ruce.

Oběti měly svázané ruce.

FOTO: Eric de Castro, Reuters

Laxní vyšetřování

Podle mluvčího armády Romea Brawnera může masakr souviset s rivalitou mezi klanem současného guvernéra Datua Andala Ampatuana, šéfa mocné místní rodiny, a Mangudadatem. Příbuzní obětí jsou přesvědčeni, že klan současného guvernéra celou akci zosnoval. Má vlastní milici.

Mangudadatovi údajně před registrací k volbám vyhrožovali smrtí, proto poslal na cestu manželku, která při masakru zahynula. Domníval se, že jeho rodinu ušetří.

Vzhledem k vazbám Amaptunana na současnou prezidentku Arroyovou panují obavy, že případ nebude řádně vyšetřen. Zatím nebyl nikdo zatčen. Mluvčí Arroyové však říká: „Toto není prosté nepřátelství mezi soupeřícími klany. Je to akt svrchované nehumánnosti."

Filipíny kvůli masakru vyhlásily v provinciích Maguindanao a Sultan Kudarat a také ve městě Cotabato výjimečný stav.