Obama před Pražským hradem řekl, že Spojené státy mají morální odpovědnost konat, protože jsou jedinou jadernou mocností, která atomovou zbraň použila. Není proto divu, že když bylo ohlášeno, že se při své první cestě do jihovýchodní Asie zastaví v Tokiu, Japonci doufali, že si populární prezident udělá čas i na Hirošimu nebo Nagasaki.

Prezident ale v zemi vycházejícího slunce strávil necelých 24 hodin. Dal se však slyšet, že by je ještě v úřadu rád navštívil.

„Co se stalo, stalo se,“ citovala agentura AP 19letou Harunu Udo, která v Hirošimě navštěvuje střední školu. Dodala, že mladá generace nepotřebuje, aby se jí někdo omlouval. „Jestli ale Obama neviděl, co vám může atomová bomba udělat, měl by přijet a podívat se,“ řekla.

Za 64 let po bombardování japonských měst naději na usmíření a pokání zastiňuje politická realita. Podle místní mírové organizace v Hirošimě zatím její Památník míru nenavštívila žádná úřadující hlava státu disponujícího jadernou zbraní.

Bomba svržená na Hirošimu 6. srpna 1945 zabila na 140 000 lidí. Útok na Nagasaki byl podniknut o tři dny později a vyžádal si asi 80 000 obětí. O šest dní později císař Hirohito oznámil bezpodmínečnou kapitulaci Japonska.