Poškozena byla část zdi vybudovaná za dob zakladatelské dynastie Čchin kolem roku 220 před naším letopočtem, která se nachází ve Vnitřním Mongolsku u města Sin-čche.

Důlní společnost Hohhot Kekao do zdi vybourala dvě plně průchozí díry a zeď poškodila na rozloze 300 metrů čtverečních. Poškození bylo objeveno v září. Těžaři pak zastavili veškeré práce, ale nyní je opět obnovili.

Podle Wanga Defanga z oblastního úřadu po kulturní památky je poškození neopravitelné. "Někteří lidé si myslí, že jedinou části zdi, která se má chránit, je ta u Pekingu. I když zeď je ve Vnitřním Mongolsku mnohem menší, má stejně velký význam,“ uvedl expert.

Policie nyní shromažďuje důkazy, protože v Číně platí speciální zákon na ochranu zdi, která je vyhlášena kulturní památkou UNESCO.

Pachatelům může hrozit trest v délce až deseti let. Podle zákona na ochranu zdi však bylo dosud zatčeno jen pět zaměstnanců důlní společnosti, kteří poškodili loni zeď ve Vnitřním Mongolsku, kde měla chránit Čínu před nájezdy mongolských kmenů.

Zeď má délku cca 8850 kilometrů a je vidět i z kosmu. Poškození bylo objeveno už září.