Dvojice zlodějů na ostrově Tasmánie před osmi lety přepadla 71letou ženu v jejím domě. Spoutala ji a odnesla si 550 australských dolarů (zhruba 9000 korun). Policisté v jejím domě našli pijavici a vzhledem k tomu, že stařenku v té době nikdo nenavštěvoval, usoudili, že byla přisátá na jednom z lupičů.

Vzorec DNA z krve v pijavici policisté uložili do databáze. Když stejného zločince loni obvinili z používání návykových látek a znovu analyzovali jeho DNA, vzorec se shodoval.

Čtyřiapadesátiletý Peter Cannon se v pondělí u tasmánského vrchního soudu k ozbrojené loupeži přiznal. Údajně jde o první známý případ, kdy pijavice, používané kdysi k lékařským účelům, kriminalistům posloužily při forenzní analýze. „Je to nejpodivnější způsob usvědčení, na jakém jsem se kdy podílel,“ řekl listu Hobart Mercury inspektor Mick Johnston.

O osudu druhého lupiče se agentury nezmiňují.

Pijavice se dokážou přisát na šest i více hodin a při jediném přisátí mohou zvýšit svou hmotnost na pětinásobek. Přikládání pijavic jako součást léčby dnes známé jako hirudoterapie léčitelé používali již před 2500 lety ve starověkém Egyptě.