„Nic nebrání tomu, aby se to přihodilo již příští rok. Nyní je to o dohodě, jaký typ cvičení by to měl být, v jaké konfiguraci a s jakými jednotkami,“ prohlásil Barták.

Letos v květnu otevřené Výcvikové středisko krále Abdulláha II. pro zvláštní operace (KASOTC) leží na okraji pouště nedaleko jordánské metropole Ammánu. V areálu starého lomu o rozloze 25 kilometrů čtverečních vojáci nacvičují velmi specifické scénáře. Podle Bartáka jde o unikátní areál, který je na úrovni středisek v USA.

V KASOTC se simuluje například boj ve městě (vybaveného bankou, čerpací stanicí, kontrolním stanovištěm OSN, bytovými domy), ve vesnici, osvobozování uneseného letadla s rukojmími na palubě či na boj na velmi krátkou vzdálenost v pětipatrové uzavřené budově.

Maketa airbusu slouží k výcviku zvláštních jednotek.

Maketa airbusu slouží k výcviku zvláštních jednotek.

FOTO: Jan Rovenský, Právo

Například maketa airbusu se používá nejen na výcvik vojáků při osvobozování letadla obsazeného teroristy, ale také pro tzv. vzdušné maršály, ozbrojené tajné policisty, kteří mají za úkol zneškodnit případné únosce. Na reálnosti scénám dodávají audionahrávky výkřiků, dětského pláče, zvuky střelby či výbuchy.

Výcvikový airbus má uvnitř manekýny

Výcvikový airbus má uvnitř manekýny

FOTO: Jan Rovenský, Právo

„Vlastní výcvik, který může probíhat ve dne či v noci, natáčí 386 kamer po celém areálu – ty jsou umístěny nejen venku, ale také uvnitř budov,“ vysvětlil Aref al-Zabír, velitel výcviku v KASOTC. „Díky videonahrávkám pak mohou velící důstojníci vyhodnotit celou akci,“ dodal.

Výcvikové město

Výcvikové město

FOTO: Jan Rovenský, Právo

Gary Harrell, generální ředitel střediska, Právu sdělil, že v areálu letos již podstoupily výcvik jednotky z USA, Bahrajnu, Spojených arabských emirátů a v listopadu mají dorazit švédští vojáci.
„Toto centrum slouží nejen k protiteroristickému výcviku, má to být i základna pro přípravu vysílání spojeneckých vojsk do Afghánistánu. Ty podmínky, jak terénní, tak klimatické tomu odpovídají,“ podotkl Barták.

Český ministr obrany Martin Barták na jednání ve výcvikovém středisku.

Český ministr obrany Martin Barták na jednání ve výcvikovém středisku.

FOTO: Jan Rovenský, Právo

Zároveň odmítl, by že takové cvičení bylo zbytečné. „Jestliže chceme mít plnohodnotnou a dobře vycvičenou armádu, tak musí zasahovat naprosto všude a v kterýchkoli podmínkách,“ zdůraznil s tím, že to od ČR očekávají i její spojenci.

Ministr podotkl, že výcvik v Jordánsku by státní kasu příliš nezatížil. „Jde řádově o statisíce, nebavíme se o desítkách miliónů. Výbava a výcvik je velmi kvalitní už z domova. Toto je jakási nadstavba,“ dodal.