Indie je přesvědčena, že terčem byla její ambasáda. Nirupama Raová z velvyslanectví sdělila novinářům: "Sebevražedný atentát byl namířen proti indické ambasádě. Sebevražedný atentátník přijel k vnější zdi pozemku velvyslanectví s autem plným výbušnin." 

Svědek Hávb Džán popsal atentát: "Toyota Cotrolla byla zaparkovaná u velvyslanectví. Byla špička. Asi deset minut poté, co jsem přišel do kanceláře, slyšel jsem výbuch. Na ulici bylo honě lidí, kteří ji čistili. většina z nich byla zabita." 

Žádný indický diplomat mezi nimi není. Loni si útok na stejném místě vyžádal 40 mrtvých. 

Afghánští policisté na místě útoku u zničené budovy

Afghánští policisté na místě útoku u zničené budovy

FOTO: Reuters

Za útokem stojí Tálibán

Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid na webových stránkách oznámil, že za sebevražedný atentát je zodpovědné toto hnutí a že terčem bylo skutečně indické velvyslanectví. Upřesnil, že útočníkem byl Afghánec.

Nálož byla velmi silná. Zničen byl obchodní dům naproti velvyslanectví. Exploze poškodila či zničila řadu automobilů - mezi nimi i dva, jež patřily OSN; nikdo z jejích pracovníků zraněn nebyl, oznámil mluvčí organizace. Exploze také zničila výlohy okolních obchodů, uvádí ČTK.

 

Exploze zničila jeden dům.

FOTO: Reuters

Kábul v posledních týdnech zažil několik sebevražedných atentátů, které potvrzují, že radikální hnutí Tálibán stále posiluje a rozšiřuje oblast své působnosti. Podle odhadů expertů operuje již na 90 procentech afghánského území.

V USA jednají o nové strategii

Ve středu ve Spojených státech jednají o novém strategickém plánu pro Afghánistán. Spojené státy by podle Obamy neměly zemi zmítanou boji opustit, ale uplatnit novou strategii, uvádí BBC. Americký prezident Barack Obama už slíbil, že žádné vojáky z Afghánistánu nestáhne. Otázkou jde, za vyhoví vrchnímu veliteli mezinárodní sil ISAF Stanleymu McCrystalovi a poskytne mu posily o síle 40 000 mužů. Pentagon potvrdil, že odeslal do Bílého domu oficiální žádost o vyslání poslal.

Afghánští policisté na místě útoku u vraku auta a zničeného domu

Afghánští policisté na místě útoku u vraku auta a zničeného domu

FOTO: Reuters

Na středeční schůzce s třiceti kongresmany Obama jednal o Afghánistánu a uvedl, že jeho rozhodnutí bude pečlivě rozvážené, ale že ne každý s ním bude spokojen. O situaci v Afghánistánu a sousedním Pákistánu pak jednala prezidentova „válečná rada“. Zaměřila se ale hlavně na situaci v Pákistánu a boj s Al-Kaidou. O Afghánistánu se má jednat v pátek.

Afghánští policisté na místě útoku u vraku auta

Afghánští policisté na místě útoku u vraku auta

FOTO: Reuters

Operace v Afghánistánu, která byla zahájena před osmi lety, v posledních letech vázne, protože Tálibán posiluje. Letos se dostala do krize. McCrystal varoval, že bez posil může být operace neúspěšná, což by mělo vážné následky, protože by to posílilo teroristy.