Kaddáfí Merzovi při schůzce v USA původně přislíbil, že se osobně zasadí o propuštění obou mužů. Šéf tripoliské pobočky švýcarsko-švédské strojírenské společnosti ABB Max Göldi a obchodník stavební firmy Rachid H. nemohou z Libye vycestovat od loňského července. Tamní úřady jim zabavily pasy. Podle švýcarských médií je to odplata za to, policie v Ženevě loni v červenci zadržela Kaddáfího syna Hannibala a jeho ženu Alin. Podezírala je z týrání sloužících. Propustila je až na kauci 500 000 švýcarských franků (asi 8,4 miliónu korun).

Kaddáfí prý nyní nechal oba Švýcary ukrýt na "bezpečném místě". Dosud pobývali na švýcarském velvyslanectví v Tripolisu. I když neměli cestovní doklady, mohli se volně pohybovat po městě. Švýcarský prezident uvedl, že mu libyjský vůdce ukrytí mužů zdůvodnil tím, že se Libye obává toho, že by se Švýcarsko mohlo pokusit zadržené násilně osvobodit. Merz Kaddáfího ujistil, že alpská republika žádný takový plán nemá.

V zemi se ale o této možnosti diskutovalo. S takovým návrhem přišli i někteří poslanci. Kritizovali to, jak Libye s oběma muži zachází. Libyjské úřady je viní z toho, že porušili vízové předpisy. Mohli by skončit před soudem, přestože se Merz v srpnu při své návštěvě Tripolisu za zadržení Kaddáfího syna a jeho ženy omluvil. Ve své vlasti pak čelil kritice, že nedokázal propuštění Švýcarů dojednat. AFP tehdy ale uvedla, že si z Libye přivezl ujištění, že muži budou volní do konce srpna.