„Testy obohacování uranu byly úspěšné a proces je v závěrečné fázi,“ uvedla KCNA. Oznámila také, že Pchjongjang napsal dopis Radě bezpečnosti. Podle ní je připraven „jak na sankce, tak na dialog“.

Dopis je ale především plný hrozeb. „Jestliže někteří stálí členové Rady bezpečnosti si přejí nejprve uplatnit sankce, tedy ještě před dialogem, tak na to odpovíme tak, že před dialogem posílíme naše jaderné odstrašování," píše se v něm. V dopise se uvádí i další krok, který vede k posilování jaderného arsenálu Severní Koreje: „Zpracování palivových tyčí je v závěrečném stadiu a plutonium bude použito ve zbraních.“ Předpokládá se, že při obou jaderných testech použila KLDR plutoniové nálože. 

Speciální vyslanec USA pro Severní Koreu Stephen Bosworth sdělil, že obohacování vyvolává obavy. "Cokoli, co dělá Sever v oblasti jaderného vývoje, v nás vyvolává obavy,“ sdělil.

Obohacování uranu se lépe skrýt

Skutečnost, že KLDR je ve finální fázi obohacování uranu, je alarmující, protože tento proces se dá mnohem lépe utajit než získávání plutonia z použitých palivových tyčí. Může se provádět i na rozloze pouhých 600 metrů čtverečných. Na území KLDR jsou přitom značné zásoby uranové rudy, ze které může být získán uran, hexafluorid uranu se pak obohacuje v centrifugách. Stejnou technologii rozvíjí i Írán.

KLDR přitom ještě před třemi měsíci tvrdě popírala, že by uran obohacovala. Jihokorejský ministr obrany však už v červnu tvrdil, že je jasné, že to má KLDR v plánu.

KLDR nyní uplatňuje politiku cukru a biče. Na jedné straně se snaží zlepšit vztahy s Jižní Koreou, když přistoupila na opětovná setkání rozdělených rodin a zvýšila frekvenci, kdy je otevřena hranice mezi oběma zeměmi do společné průmyslové zóny v Kesongu na území KLDR. Projet se dá 23krát denně, zatímco dosud to bylo jen 9krát.

Pchjongjang chce nově dvoustranná jednání s USA, ale Spojené státy chtějí jednat pouze v rámci šestistranných jednání o jaderném programu KLDR, kterých se účastní kromě USA a obou Korejí ještě Čína, Rusko a Japonsko. Pro jednání v rámci šestistranných rozhovorů se vyslovila americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. [celá zpráva]