Veřejné mínění se staví stále silněji proti válce v Afghánistánu, kterou americký prezindent Barack Obama označil za svou prioritu v boji proti terorismu a která podle velících generálů neskončí rychle.

Stávající strategie nepřináší úspěchy, fundamentalisté z Tálibánu posilují, protože afghánská infrastruktura je v troskách a vláda v mnoha provinciích nemá žádnou moc, takže ji zastupuje Tálibán. [celá zpráva]

Pokud se má uspět, je podle velitele mezinárodních sil Stanleye McChrystala nutné změnit strategii, nesoustředit se jen na likvidaci tálibů, ale více pomáhat samotným Afgháncům a zapojit do bojů i afghánskou armádu, jejíž vycvičení však potrvá tři roky. [celá zpráva]

Průzkum byl proveden na samém konci srpna, který byl pro americké jednotky v Afghánistánu z hlediska ztrát na životech nejhorší od zahájení bojů na přelomu let 2001 a 2002. O život přišlo 51 amerických vojáků.

V průzkumu řeklo 62 procent z dotázaných 1010 Američanů, že USA válku nevyhrávají. Počet těch, kdo se domnívají, že válku vyhrát nelze, stoupl proti podobnému průzkumu v únoru letošního roku ze 35 na 40 procent.

V Afghánistánu je nasazeno přes 100 000 zahraničních vojáků, především Američanů, jichž je tam 63 000. Českých vojáků tam působí čtyři stovky.

V Afghánistátu klesla produkce opia

Pěstování máku pro výrobu opia kleslo v Afghánistánu letos o 22 procent a samotná produkce opia o deset procent. V provincii Hílmand, která je hlavním producentem opia a baštou radikálů, se letos mák pěstuje na 69 833 hektarech, zatímco loni jim bylo oseto 103 590.

Afghánistán produkuje drtivou většinu světového opia.

Afghánec na makovém poli.FOTO: ČTK/AP

Podle OSN se na tom podepsala mimo jiné klesající cena drogy, jež nutí farmáře přejít na jinou rostlinu. Do ilegálního obchodu s narkotiky je ve srovnání s loňským rokem zapojeno o 800 000 Afghánců méně, uvádí se ve výroční zprávě. Ve dvaceti afghánských provinciích se mák už nepěstuje vůbec, vedou tudy však pašerácké stezky.   

Afghánistán produkuje 90 procent opia na světě. V roce 2007 jeho produkce byla rekordní, činila 8200 tun, od té doby však pěstování máku pokleslo.Letos se čeká 6900 tun. Za vlády Tálibánu v roce 2001 to bylo 185 tun.

Z ilegálního obchodu s drogami se financují povstalci. Provází ho taký zločinnost a korupce, do níž jsou zapleteni i nejvyšší představitelé země.