„Provedli jsem taková opatření, která zajišťují naši bezpečnost před neúspěšnými testy severokorejských raket a vyloučili případný pád úlomků těchto raket na ruské území,“ řekl Makarov a dodal: „obáváme se podmínek, za nichž se provádějí zkoušky v Severní Koreji a to včetně zkoušek jaderných zařízení,.“

Společná hranice je sice jen kratičká, ale 150 kilometrů od ní leží Vladivostok. V roce 2006 jedna z korejských raket, která se vymkla kontrole, dopadla do ruských vod u přístavu Nachodka.

Makarov použitý systém nespecifikoval, ale nevyloučil, že jde o nejmodernější antirakety S400. To se zatím nepodařilo nijak ověřit, západní bezpečnostní odborníci o tom pochybují, ale nevylučují, že tam byl převezen pouze radar systému, který by umožnil sledovat severokorejské aktivity na poli nosičů.

Antirakety S-400

Systém S-400 Triumf (v kódu NATO SA-21A Growler) a S-400M Samoděržec patří k nejlepším antiraketám na světě, údajně je dokonalejší než Patriot PAC-3. Kromě letadel je schopen sestřelovat i střely s plochou dráhou letu a může být použit i proti cílům o rychlosti do 4,8 km/s, což odpovídá balistické střele s dostřelem 2500 km, i když úspěšnost je sporná. Dostřel má 400 km a použít se může i proti cílům za horizontem.

Systém, byl vyvíjen od konce devadesátých let a nasazen v polovině první dekády nového milénia především k ochraně  velkých ruských města jako je Moskva