Po příletu se agentovi, kterého na cestě doprovázel syn libyjského vůdce Sajf Islám Kaddáfí, dostalo bouřlivého uvítání. Mnozí lidé v davu nesli jeho portrét, Midžrahího považují za nevinného. Jeho návrat domů považují za morální vítězství své země a za konec jejího dlouhého ponižování Západem. V centru Tripolisu uvítalo Midžrahího velké shromáždění. Z tlampačů v metropoli zněly vlastenecké písně.

Midžrahí prostřednictvím svých advokátů sdělil, že cítí úlevu. Znovu tvrdil, že na atentátu neměl podíl, a své odsouzení označil za hanebnost. Vyslovil také zklamání nad tím, že kvůli možnosti být propuštěn ze zdravotních důvodů se musil vzdát odvolání proti rozsudku. "Postavili mě před odpudivou volbu - buď zemřít ve vězení s nadějí, že moje jméno bude po smrti očištěno, nebo se vrátit domů s verdiktem vinen, který nebude nikdy smazán," uvedl.

Abdal Midžrahí vystupuje z letadla.

Abdal Midžrahí vystupuje z letadla.

FOTO: Danny Lawson, Reuters

Bouřlivé uvítání Midžrahího jako hrdiny i jeho výroky vyvolaly další otázky nad čtvrtečním rozhodnutím skotského ministra zahraničí KennyMacAskilla, který nakonec dal agentovi milost, neboť podle lékařů má rakovinu prostaty v konečném stádiu. [celá zpráva]

Video

Skotská vláda propustila Libyjce vězněného za Lockerbie

Proti byli jak příbuzní obětí, kteří podle ministra stále cítí bolest, tak americká administrativa, jež si přála, aby atentátník ve vězení zůstal, i když britské zákony v takovémto případ umožňují na smrt nemocného propustit, ač neměl být propuštěn dříve něž za 27 let.

MacAskill uvedl, že jeho rozhodnutí bylo ryze osobní, ale podtrhl, že bylo zákonné a připomněl, že bylo mimořádní obtížné.

Abdala Midžrahího (vpravo) doprovázejí k letadlu v Glasgowě.

Abdala Midžrahího (vpravo) doprovázejí k letadlu v Glasgowě.

FOTO: Danny Lawson, Reuters

Bývalý agent Abdal Basat Muhammad Midžrahí odletěl z Glasgowa už ve čtvrtek odpoledne v letadle, které pro něho vyslala Libye.

Americký prezident Barack Obama krátce před Midžrahího přistáním Libyi vyzval, aby propuštěného nevítala jako hrdinu a posadila ho do domácího vězení. Skotské rozhodnutí označil za chybu.

Abdal Midžrahí (vpravo) vystupuje ze sanitky.

Abdal Midžrahí (vpravo) vystupuje ze sanitky.

FOTO: Danny Lawson, Reuters

Nesouhlas s propuštěním vyslovili také americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová a ministr spravedlnosti Eric Holder. Mluvčí ministerstva zahraničí Philip Crowley prohlásil, že libyjský vůdce Muammar Kaddáfí nyní, jak se zdá, usiluje o lepší vztahy s USA, takže "pokud chce, aby se na něho pohlíželo jako na odpovědného vůdce, teď má šanci to prokázat".

Atentátník z Lockerbie letí domů