O útocích informovala afghánská nezávislá tisková agentura Pejhwok Afghan News, která bojkotovala zákaz informovat o útocích, aby se neodradili voliči. Její zprávy však podle CNN nešly ověřit. [celá zpráva]. Prezident Hamíd Karzáí později doplnil, že se v 15 provinciích událo 73 útoků. Zemřelo až pět desítek lidí.

Na východě Afghánistánu byl zabit americký voják, což potvrdila americká armáda. Těžké boje už druhý den probíhaly na severu země v Baghlánu, kde byl ve středu zabit policejní šéf. Na město dopadaly rakety. Místní obyvatelé se báli vyjít na ulice.

Výbuchy otřásly i Gardízem, na jehož okraj dopadly čtyři rakety. Ve městě také explodovala nastražená nálož.

Násilí bylo zaznamenáno i v dalších oblastech. Dopady raket a granátů byly hlášeny z provincií Lógar, Kandahár, Ghazní a Hílmand, kde jsou radikálové nejaktivnější. V provinciích Dajkundi, Kunar a Núristán zůstaly některé volební místnosti z bezpečnostních důvodů uzavřeny.

V Kábulu byly ulice prázdné po útocích z předchozích dnů. Po přestřelce tam nalezli mrtvá těla dvou radikálů.

Předběžné výsledky v sobotu

Původně se měly volební místnosti uzavřít v 16 hodin místního času, nakonec ale vláda rozhodla ponechat je otevřené o hodinu déle. Předběžné výsledky se čekají v sobotu. 

Afghánský policista prohledává jednoho z voličů před vstupem do hlasovací místnosti.

 Afghánský policista prohledává jednoho z voličů před vstupem do hlasovací místnosti.

FOTO: Oleg Popov, Reuters

Podle afghánských vládních zdrojů byly do naprosté většiny volebních místností dodány i volební lístky.

Zatím ale není jasné, jak vysoká byla účast na jihu země, který je baštou Tálibánu, podle zpravodajů se však i tam tvořily před hlasovacími místnostmi fronty. Radikálové vyzvali k bojkotu voleb. Podle televize Al-Džazíra by mohla být účast 40, ale taky možná jen 30 procent.

Prezident Hámid Karzáí ukazuje po hlasování barvu na ukazováčku, která potvrzuje, že volič odevzdal hlas a nemůže jít volit podruhé.

Prezident Hámid Karzáí ukazuje po hlasování barvu na ukazováčku, která potvrzuje, že volič odevzdal hlas a nemůže jít volit podruhé.

FOTO: Lucy Nicholson, Reuters

Dosavadní prezident má šanci uspět 

Favoritem je současný prezident Hámid Karzaí, přestože čelí velké kritice kvůli touze udržet si moc, korupci a vazbám na narkomafii, je to však Paštun, což je nejpočetnější etnikum v zemi. Čeká se, že dostane 45 procent hlasů. Pokud kandidát nezíská přes 50 procent, bude se v říjnu konat druhé kolo voleb. Karzáí ale tvrdí, že vítězství v prvním kole je v zájmu národa.

Afghánské ženy před volební místností na kábulské policejní stanici

Afghánské ženy před volební místností na kábulské policejní stanici

FOTO: Ahmad Masood, Reuters

Největším Karzáíovým konkurentem je bývalý ministr zahraničí Abdulláh Abdulláh. Snaží se získat hlasy napříč celým voličským spektrem. Pomoci mu může spojení s jedním monarchistou a to, že měl blízko k jednomu z velkých velitelů bojujících proti Sovětům. Má snahy zavést parlamentní demokracii a omezit moc místních vojevůdců. Očekává se, že dostane 25 procent hlasů.

Hámid Karzáí volí.

Hámid Karzáí volí.

FOTO: Reuters

Mezi třiceti kandidáty je i bývalý ministr financí Paštun Ašraf Ghaní Ahamdzai, bývalý ministr plánování nebo bývalý velitel Tálibánu, který usiluje o mírovou dohodu s vládou.

Kromě prezidenta se volí ještě provinční rady, o 420 křesel usiluje 3000 kandidátů.