Před hotelem Medina v Beled Weyne sebevražedný atentátník opálil mohutnou nálož na autě. K útoku se nikdo nepřihlásil, ale slabá somálská vláda jej připisuje islámských radikálům z teroristické sítě al-Kajda. Aden se do Beled Weyne přesunul počátkem tohoto měsíce se silně vyzbrojenými oddíly, aby se pokusil získat zpět území, které ovládli islámští radikálové.

Boje v hlavním městě

Tvrdé boje probíhají od středy i v hlavním městě Mogadišo. Vyžádaly si nejméně 34 oběti. Je mezi nimi i třináct obětí útoku na místní mešitu, kam dopadl minometný granát ve chvíli, kdy věřící opouštěli svatostánek po večerních modlitbách. Zraněno bylo přes to lidí. Minometná palba si během večera a noci vyžádala celkem 17 osob.


Další zahynuli v přestřelkách. Radikálové se bránili policejní akci vládních vojsk, která chtěla ovládnout metropoli.

Radikální muslimští rebelové se v Somálsku snaží svrhnout slabou, Západem podporovanou vládu a ustanovit rigorózní islámský stát. V květnu zesílili své akce, protože odešla etiopská vojska, která na přelomu let 2006 a 2007 lety vytlačila muslimské vzbouřence z většiny území.

Zraněné díte v nemocnici v Mogadišu

Zraněné díte v nemocnici v Mogadišu

FOTO: Reuters

V zemi se nepodařilo rozmístit dost početné síly Africké unie, které by zabránily střetům a povstalci opět postupují. Od května zesílili své aktivity, při násilí přišlo od té doby o život nejméně 250 lidí. Ústupek vlády, která zavedla v zemi islámské právo šaría, je nezastavil.

Somálsko nemá efektivní centrální vládu od roku 1991, kdy kmenoví válečníci svrhli diktátora Siada Barreho. 

V současné době je Somálsko řazeno mezi země, kde sílí aktivity islámských radikálů a al-Kajdy.