„Americké zpravodajské služby vyhodnotily, že Severní Korea pravděpodobně provedla podzemní jadernou zkoušku 25. května. 2009. Explodovala nálož o síla několika kilotun,“ uvedl Blair. Z jeho slov plyne, že i americké zpravodajské služby jsou přesvědčeny o úspěchu testu.

U předchozího testu z října 2006 CIA dlouho pochybovala, že byl úspěšný. Nyní experti tvrdí, že ano, ale že nálož měla sílu jen ekvivalentu půl kilotuny trinitrotoluenu.

Nová nálož měla sílu mezi třemi a čtyřmi kilotunami. Bývalý inspektor jaderných zařízení David Albright, který stojí v čele Institutu pro vědu a mezinárodní bezpečnost, řekl, že test jasně prokazuje, že Severokorejci „posunuli program vpřed a dosáhli pokroku“.

První jaderné bomby svržené na Hirošmu a Nagasaki měly sílu přes 15 kilotun TNT.

Americké zpravodajské služby minulý týden oznámily, že existují indicie, že KLDR připravuje další jaderný test. Albright to okomentoval slovy, že další test by znamenal „viditelný pokrok" severokorejských jaderných sil: „Čím více provedete testů, tím více se naučíte.“ Tato slova platí i na testy severokorejských balistických raket, v nichž Pchjongjang neustává. 

Jaderná krize s KLDR trvá od roku 2002

Krize se severokorejským jaderným programem naplno propukla v roce 2002, kdy se ukázalo, že KLDR porušila dohodu z roku 1994 a tajně produkovala plutonium pro jaderné zbraně, i když se výměnou za mezinárodní pomoc zavázala neprovozovat grafitové reaktory.
Šestistranné rozhovory o programu za účasti Severní Koreje, Jižní Koreje, Číny, Japonska, Ruska a USA byly zahájeny v roce 2003 s cílem přimět KLDR, aby se vzdala svého jaderného programu výměnou za energetickou a potravinovou pomoc. Během rozhovorů KLDR Američanům oznámila, že má už šest jaderných pum. 

V říjnu 2006 KLDR oznámila, že provedla podzemní jaderných výbuch. O úspěšnosti testu ale USA pochybují.

Pchjongjang v roce 2007 přistoupil na to, že odstaví reaktor v Jongbjonu a zpřístupní informace o všech svých jaderných zařízeních. Výměnou za to měla Severní Korea získat energetickou pomoc v podobě miliónu tun topného oleje a výmaz z amerického seznamu zemí podporujících terorismus. V roce 2008 začala dohoda po dlouhých tahanicích platit, KLDR zlikvidovala chladící věž v Jongbjonu.

V lednu 2009 KLDR oznámila, že si zachová své jaderné zbraně tak dlouho, dokud Spojené státy budou vlastním jaderným arzenálem podporovat Jižní Koreu. V dubnu vypustila raketu dlouhého doletu a květnu provedla druhý jaderný test.