Do hotelu Pearl Continental v úterý večer vtrhli tři ozbrojení útočníci v nákladním autě. Ještě před hlavní branou začali střílet na ochranku, kterou zlikvidovali.

"Hotelovou branou vjeli dovnitř a odpálili nálož v budově," uvedl policista Liakvát Alí. Nálož vážila asi pět set kilogramů. Mohutná exploze byla vidět do vzdálenosti pěti kilometrů.

Záchranáři vynášejí tělo mrtvého muže z Pearl Continental Hotelu v Péšáváru.

Záchranáři vynášejí tělo mrtvého muže z Pearl Continental Hotelu v Péšávaru. FOTO: Adrees Latif, Reuters

Zabila osmnáct lidí a zranila kolem sedmi desítek osob.

Záběr z bezpečnostní kamery před hotelem Pearl Continental v Péšáváru

Záběr z bezpečnostní kamery před hotelem Pearl Continental v Péšáváru. FOTO: Reuters

Záchranáři nevylučují, že počet obětí ještě vzroste; obávají se, že v troskách několika poschodí, která se výbuchem zřítila, jsou uvězněna ještě další těla. 

Mezi oběťmi na životech je policista a také dva pracovníci OSN - Srb z Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) a Filipínka, která pracovala pro Dětský fond OSN (UNICEF). V době atentátu přebývalo v hotelu asi dvanáct pracovníků OSN, zraněni byli i Brit a Němec.

Hotel byl oblíben mezi cizinci

Pětihvězdičkový hotel v centru města byl explozí částečně zničen a vypukl v něm požár. Budova byla přísně střežena stejně jako další zařízení tohoto typu po celé zemi.

Hotel byl oblíbený nejen mezi cizinci, ale také pákistánskou elitou. Právě to z něj ale na druhou stranu dělá lákavý cíl pro atentátníky. Byl také symbolem snah otevřít Péšávar, jež je centrem severozápadní hraniční provincie světu. 

Lékaři odnášejí jednoho ze zraněných

Lékaři odnášejí jednoho ze zraněných. FOTO: Ali Imam, Reuters

K zodpovědnosti za úterní atentát se zatím nikdo nepřihlásil, ovšem úterní útok je dalším v řadě podobných akcí, které v pákistánských městech podniká Tálibán jako odvetu za armádní ofenzivu v údolí Svát a přilehlých oblastech. Péšávar leží poměrně blízko území, na nichž armáda svádí boje s Táliby. Tálibán hrozil, že neskončí-li ofenzíva, zahájí odvetné útoky v pákistánských městech. [celá zpráva]

Prvním byl atentát v Láhauru, kde zahynulo 28 osob.  [celá zpráva]

Loni v září pumový útok na hotel Marriott v hlavním městě Islámábádu připravil o život přes 50 lidí včetně českého velvyslance v Pákistánu Iva Žďárka, desítky dalších utrpěly zranění.[celá zpráva]