Fotografie nechal list vyhodnotit experty na vojenské operace. Šéfredaktor časopisu Armed Forces In UK Charles Heyman potvrdil, že jde o stopy po granátech. Dodal, že vzhledem k úzkému pásu území, který separatisté od konce dubna drželi, není možné, aby krátery vznikly následkem jimi vypálených minometných granátů. Je přesvědčen, že na oblast střílela děla a minomety srílanské armády.Ta ovšem popírá, že by zabíjela civilisty.

Podle ní civilisté padli, když do nich stříleli tamilští povstalci, kteří jim chtěli zabránit v odchodu z oblasti bojů, kde je využívali jako lidské štíty. Granáty často dopadaly i na improvizované nemocnice v tzv. bezpečné zóně, což potvrdily i humanitární organizace. Mnozí civilisté zahynuli ve vzájemných přestřelkách mezi tygry a armádou, protože byly často vedeny přes bezpečnou zónu.

Ostřelování uprchlických táborů z děl potvrzovala i zpráva amerických vědců a bojovníků za lidská práva z 12. května vypracovaná organizací American Association for the Advancement of Science v rámci programu věda a lidská práva. Ta využila satelitních snímků oblasti bojů pořízených  na začátku května a srovnávala je se staršími satelitními záběry.

Na nových snímcích se v bezpečných zónách ukazovaly krátery po dopadu dělostřeleckých granátů. Patrné bylo také, že byly postupně ničeny nouzové přístřešky. Na záběrech je vidět, že některé shořely.  Na rozdíl od listu The Times ale zpráva neodhadovala počty obětí.

Zpráva listu Times přichází dva dny poté, co OSN očistila Srí Lanku z obvinění, že by se dopouštěla porušování lidských práv při válce proti tamilským tygrům, i když generální tajemník OSN Pan Ki-mun byl zděšen stavem uprchlíků v táborech. Za Srí Lanku se při projednávání otázky následků bojů postavily Čína, Egypt, Indie a Kuba.