Vir se šíří kontaktem s tělními tekutinami nakaženého, neroznáší se tak snadno jako chřipka. Nákaza je smrtící, oběti zemřely jen pár hodin poté, co se u nich objevily první příznaky.

"Virus je opravdu velmi agresivní," řekl epidemiolog z Kolumbijské univerzity Ian Lipkin.  Ve čtvrtek publikoval se svými spolupracovníky studii o novém viru v časopise PloS Pathogens.

Nákaza se poprvé objevila loni na podzim u ženy ze zambijské Lusaky. Kvůli zhoršujícímu se stavu byla letecky dopravena do Johannesburgu, kde však zemřela. Nakazila postupně čtyři ošetřovatele, z nichž tři také zemřeli. Poslední nakažená sestra dostala na pokyn vědců lék ribavirin podávaný například na horečku Lassa, a plně se uzdravila. Není však naprosto zřejmé, zda pomohl lék, nebo zda trpěla slabší formou nákazy.

Vědci virus pojmenovali Lujo jako zkratkové slovo Lusaky a Johanneburgu. Příznaky jsou podobnému známému viru Ebola - krvácení, horečka, šok, kóma a selhání orgánů.

Rychlost šíření je ohromující

"Není to typ viru, který by se přenášel rychle jako chřipka," řekl ředitel amerického Národního institutu pro alergie a nakažlivé nemoci Anthony Fauci

Příznaky onemocnění jsou podobné jako u jiných krvácivých horeček. Pacient má vysoké teploty, krvácí z dásní a z míst, kam mu lékaři píchají injekce, postupně upadne do šoku a do kómatu, selžou mu orgány.