Ahmad Valí Karzáí stojí v čele provinční vlády v Kandaháru, kde jsou nejaktivnější radikálové z Tálibánu. Terčem útoku se stal asi hodinu cesty od Kábulu v oblasti, kde je cesta sevřena mezi horami. Tálibán v tomto místě zaútočil na vojenské konvoje již několikrát, protože nepřehledný terén mu umožňuje udeřit a poměrně snadno uniknout.

„Jeli jsem do Kábulu. Náhle jsem byli napadeni z hora raketami a kulomety. Moje auto bylo vepředu, moji osobní strážci jeli v dalším voze hned za mnou, které bylo zasaženo. Jeden příslušník mé ochranky byl postřelen a později zemřel,“ uvedl Karzáího bratr. "Já jsem nezastavil, vozy za mnou zastavily a odpověděli na palbu útočníků.“ Karzáí je přesvědčen, že mířili na něj.  "Já jsem byl cíl. Byl to útok na mne,“ sdělil a s úlevou dodal: „Jsem v pořádku a šťastný, že  jsem útok ze zálohy přežil."

Na prezidentova bratra byl spáchán atentát už loni, když mířil na schůzi v budově parlamentu a poblíž vybuchla cisterna, v níž byla nálož. Zahynulo šest lidí a 40 dalších bylo zraněno. Terčem atentátu se stal loni i prezident, který usiluje o své znovuzvolení. [celá zpráva]

K novému útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Ahmad Valí Karzáí je často obviňován - hlavně západními médii -, že je zapleten do obchodu s drogami, který v Afghánistánu jen kvete. Vždycky to popřel: "Nyní, když je můj bratr prezidentem a stal se mezinárodní osobností, ho mnozí lidé chtějí očernit a vyvíjet na něj nátlak."

Střelba v Dželalabádu

Afghánské ministerstvo obrany informovalo, že skupina vojáků dnes ráno z neznámých důvodů zahájila palbu na tržnici v Dželálábádu, správním středisku provincie Nangarhár. Zabili tři prodavače a zranili čtyři další.

V souvislosti se střelbou byli zadrženi tři vojáci a jsou nyní vyšetřováni. Ministerstvo jejich počínání důrazně odsoudilo a slíbilo jejich přísné potrestání. "Jejich případ by měl být poučením lidem, kteří využívají armádní uniformu k vyřizování osobních účtů," cituje agentura AFP z prohlášení ministerstva.