V posledních desítkách let ale vymírá, tím mizí i ryby, které v okolí útesů žijí a to následně ohrožuje rychle rostoucí populaci jihoasijských států, které jsou na lovu ryb značně závislé. Důvodem destrukce jsou hlavně horší kvality vody a oteplování klimatu.

BEZ KOMENTÁŘE: Korálové útesy v jihovýchodní Asii vymírají. Zdroj: Stream.cz

Podle zprávy WWF se na konci století dá fauna i lidská populace tohoto regionu do pohybu, protože nebude mít dostatek jídla. Zmizí ryby, ve společnosti začne chaos, ekonomiky padnou, varuje zpráva.

"Za posledních 40 let vzrostla teplota planety o 0,7 stupně a zničilo to 40 procent útesů. Co se pak stane, až teplota poroste o čtyři nebo šest stupňů?" komentoval výsledky autor zprávy Ove Högh- Guldberg.

Území tzv. korálového trojúhelníku zabírá sice jen jedno procento zemského povrchu, jsou v něm ale tři čtvrtiny všech žijících korálů a třetina všech korálových ryb.

Korály ničí emise CO2. Státy jako Indonésie nebo Malajsie se sice úbytku obávají, ale současně přiznávají, že emise nemohou snížit o 30 procent, jak by bylo potřeba. "Samozřejmě že část viny má oteplování, ale největší dopad má horší kvalita vody kvůli vypouštěným odpadům a výbušniny, které někteří rybáři používají," řekl Marwansyah Lobo Balia z indonéského ministerstva životního prostředí.