Poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost generál James Jones v neděli ujistil, že Spojené státy "zdvojnásobí" úsilí, aby zabránily civilním obětem v Afghánistánu, s nálety však zcela nepřestanou. "Nemůžeme bojovat s jednou rukou uvázanou za zády," zdůraznil v televizi ABC.

Afghánský prezident však chce, aby se s nálety přestalo. "Jsme přesvědčeni, že letecké útoky nejsou účinný prostředek boje proti terorismu, protože při nich umírají civilisté a protože z nich nemají žádný přínos USA ani Afghánistán," prohlásil Karzáí minulý týden při návštěvě Washingtonu.  

Mluvčí afghánského prezidenta Sijmak Hiráví prohlásil, že Karzáí myslí požadavek zastavení náletů "velmi vážně", bez ohledu na to, že ho nejvyšší američtí činitelé odmítají. "Žádáme naprosté zastavení bombardování našich vesnic a myslíme to velmi vážně," řekl Hiráví. "Je to dvojsečná zbraň, kterou mezinárodní společenství ubližuje samo sobě i afghánskému lidu," dodal.  

USA nechají nálety prošetřit 

Petraeus v noci na pondělí oznámil, že byl jmenován brigádní generál "se značnou zkušeností s konvenčními a speciálními operacemi", který má jet do Afghánistánu a "podívat se na problém ze všech stran". Tento expert, jehož jméno nezveřejnil, bude mít za úkol zajistit, aby "naše akce nepodkopávaly naše strategické cíle a záměry", uvedl velitel amerických sil v oblasti.

Minulé úterý bombardovalo americké letectvo domy ve vesnici Bala Balúd v provincii Farád. Měli se v nich údajně ukrývat bojovníci Tálibánu, kteří v pondělí zaútočili na policejní stanici a svedli těžký boj s afghánskými jednotkami podporovanými Francouzi. Když zaútočili tálibové podruhé, koaliční síly přivolaly na pomoc letectvo. [celá zpráva]

David Petraeus FOTO: ČTK/AP

Červený kříž už ve středu oznámil, že při náletu zemřelo nejméně třicet osob. Police týž den uvedla sto civilních obětí a nyní Afghánci tvrdí, že se počet obětí náletu vyšplhal na sto třicet. Američané však čísla zpochybňují.

Nálet vyvolal v celé zemi velké protesty, v neděli vyšli do ulic kábulští studenti.

Afghánský prezident Hámid Karzáí zdůraznil, že otázka civilních obětí je velmi citlivá a chystaná opatření okomentoval slovy, že měla přijít dříve. Na civilní oběti si stěžoval už od počátku loňského roku.

Podezření na použití bílého fosforu

Americká armáda ale popřela, že by v provincii Farád při bojích použila bílý fosfor. Na jeho použití mají podezření místní lékaři, kteří ošetřovali nezvyklé popáleniny. Američané tvrdí, že bílý fosfor nasadili nejméně čtyřikrát za poslední dva roky tálibové.

Ti používají i bojové plyny. Jen za uplynulý měsíc se terčem útoků jimi staly i dvě školy. Při tom posledním v severním městě Čárikár, o němž místní lékaři informovali v pondělí, se přiotrávilo téměř 50 dívek.