„Použily svou moc a uhranuly na smrt jednoho muže. Museli jsme se jich zbavit, jinak by mohly zabíjet jiné. Museli jsme chránit naší vesnici,“ prohlásil vesnický stařešina Kingsley Sinemane. Údajná oběť kouzel přitom zahynula při dopravní nehodě.

 

Použily svou moc a uhranuly na smrt jednoho muže. Museli jsme se jich zbavit, jinak by mohly zabíjet jiné. Museli jsme chránit naší vesnici. Kingsley Sinemane, stařešina vesnice Koge

 

Hon na čarodějnice se neomezil jen na nebohé ženy, ale vyhnáno bylo i na 30 jejich příbuzných. Jejich domy byly spáleny do základů, sebou si mohli vzít jen to nejnutnější. Žádná jiná vesnice je jako příbuzné čarodějnic nepřijala a musejí žít ve slumu v nejbližším městě.

Tento případ přitom není ojedinělý, v loňském roce bylo zaznamenáno nejméně 50 vražd čarodejnic a skutečný počet obětí může být vyšší. Předseda vládní komise pro reformu zákonů Joe Mek přiznává, že oficiálním místům se situace vymkla z rukou a parlamentu se probírá možnost zpřísnění zákonů, které by lov na čarodějnice zastavily.

V horách žijí lidé jako v době kamenné

Nicméně hony na čarodějnice probíhají především v nepřístupných horských oblastech, kde se uplatňují prastaré obyčeje a mnohé komunity ještě dnes žijí na úrovni doby kamenné, kdy se obyvatelé neodvažují do vesnic v údolí za kopcem, protože by byli okamžitě zabiti.

Hon na čarodějnice a jejich zabíjení je navíc spojen s tabu, takže policie většinou ani nemá šanci něco vyšetřit. A lidé se příliš bojí, než aby svědčili. Existence magie je však současně uznávána i zákonem, který od roku 1976 povoluje bílou magii, ale černá magie může být potrestána až dvěma lety vězení.