V Norsku byla nákaza zjištěna u muže a ženy, kteří se vrátili do Norska po pobytu v Mexiku. Jde o studenty ve věku kolem 20 let a oba se už údajně zotavují z "mírné" formy onemocnění. "Nebyli hospitalizováni a už se uzdravují... Oba měli mírnou formu nemoci," ujistilo ministerstvo v prohlášení.  

První oběť nemoci v sobotu ospoledne oznámila Kostarika, která se po Mexiku, USA a Kanadě stala čtvrtou zemí, v níž na virus nové chřipky A(H1N1) někdo zemřel, a vůbec první ve střední Americe. Chřipce podlehl třiapadesátiletý muž, který trpěl cukrovkou a chronickou chorobou plic.

Spojené státy v noci na neděli ohlásily třetí případ úmrtí na nákazu takzvanou prasečí chřipkou. Na následky onemocnění zemřel muž ve státě Washington. Zemřelému muži bylo kolem 30 let a o život přišel již minulý týden. Trpěl mimo jiné také srdeční chorobou.  

Mexiko doufá, že má nejhorší za sebou

Nejvíce mrtvých si nový virus prozatím vyžádal v Mexiku. Na následky nemoci tam zemřelo 48 lidí a 1578 jí bylo infikováno. Mexická vláda ale doufá, že nejhorší má za sebou a v pondělí bude otevřena většina škol, restaurací, stadionů a další míst, kde se shromažďuje větší počet lidí.

Dvě úmrtí si choroba vyžádala ve Spojených státech, kde je nyní podle amerického Střediska pro kontrolu nemocí (CDC) 2254 nemocných. V USA se virus šíří rychleji než před několika dny, podle zdravotníků je nicméně povzbudivé, že více lidí v důsledku nákazy dodržuje hygienická pravidla.

Prasečí chřipka zabíjela poprvé také v Kanadě. V pátek tamní zdravotnické zdroje oznámily, že na nemoc zemřela žena z provincie Alberta. Kanada hlásí 242 infikovaných.

WHO zopakovala, že cestování ve světě by nemělo být kvůli nákaze omezeno. Švýcarský sociolog Jean Ziegler ovšem kritizoval nedávné prohlášení činitele WHO v médiích, že virus A(H1N1) ohrožuje dvě miliardy lidí. "Z 6,2 miliardy lidí zemřelo během několika týdnů na tuto chřipku zhruba 45. Ale každý den umírá hladem a na následky hladu 100 000 lidí. A to přijímáme s neochvějným klidem," řekl Ziegler agentuře DPA.