Vesničané tvrdili, že počet obětí se pohybuje mezi sedmdesáti až stovkou, ale původně se uvádělo jen třicet obětí, jejichž těla byla vyproštěna z trosek. Nyní policie uvádí sto obětí. Šéf policie v provincii Faráh Abdul Ghafar Vatandar upozornil, že počet obětí může být ještě vyšší.

V ověření počtu obětí mají pomoci místní kmenoví stařešinové, protože v oblasti je příliš mnoho tálibů, aby se tam mohli poslat vládní úředníci, kteří by případ prošetřili. To požaduje afghánský prezident Hámid Karzáí, jemuž vadí vysoký počet civilních obětí při koaličních akcích. 

Tálibánci využivají lidské štíty

Guvernér provincie Farád Rohul Amin potvrdil, že v oblasti probíhaly těžké boje a že Bala Balúd byl bombardován. Přiznal i civilní oběti, ale zdůraznil, že bylo zabito 25 až třicet bojovníků Tálibánu, kteří se pokusili v pondělí o půlnoci zaútočit na kontrolní stanoviště policie a tři policisty zabili a další tři v několikahodinové bitvě zranili.

“Neznáme přesný počet civilních obětí, oblast, kde propukly boje, je hustě osídlená. Tálibán používá domy civilistů jako úkryty, které je mají chránit,“ řekl Amin. Tálibové se údajně zamíchali mezi civilisty.

Mluvčí amerických sil plukovník Greg Julian potvrdil, že se koaliční síly boje zúčastnily. Sdělil, že několik Afghánců bylo ošetřeno se zraněními. Koalice přišla na pomoc afghánským silám. Francouzské a afghánské jednotky první útok Tálibánu po několika hodinách odrazily. Když ale radikálové zaútočili znovu, afghánská armáda povolala posily a do bojů zasáhly i letouny ISAF.

Pokud se čísla obětí potvrdí, půjde o jeden o největších masakrů civilních obyvatel od začátku války v roce 2001. Dosud nejtragičtější následky měl na vesnici Azízabád v provincii Herát, kde bylo zabito 90 civilistů.