List píše o zpravodajských informacích, že KLDR zmenšila nukleární hlavice, které mohou nést rakety středního doletu. Podle Timesů se tak stala větší hrozbou než Írán a narušuje poměr sil mezi ní a Jižní Koreou, s kterou je stále fakticky ve válce a jíž podporují USA.

„Severní Korea má jaderné zbraně, to je fakt. Nerad akceptuji jakoukoliv zemi jako jaderný stát. Musíme přijmout skutečnost,“ řekl tento týden šéf MAAE Muhammad Baradej.

Zlom přinesl konec loňského roku

KLDR vykonala podzemní jaderný test v roce 2006, ale až dosud se cizí vlády domnívaly, že její nukleární prostředky jsou pro vojenské střely příliš těžkopádné. To se podle britského deníku změnilo, ovšem pro Jižní Koreu a další země není tak jednoduché to veřejně deklarovat a vlastně něco proti tomu udělat.

K posunu ve zbrojních kapacitách Severní Koreje mělo podle amerických tajných služeb dojít koncem loňského roku. Ostatně americký ministr obrany Robert Gates v lednovém článku v magazínu Foreign Affairs zařadil KLDR do rostoucího spektra jaderných mocností.

Daniel Pinkston z think-tanku International Crisis Group si nemyslí, že by nedávný test střely s dlouhým doletem Taepodong-2, o níž Korejci tvrdí, že nesla vesmírný satelit, byl hrozbou. Její příprava a odpal trvá příliš dlouho.

Pinkston upozornil, že mnohem nebezpečnější jsou střely s krátkým doletem. Jsou mobilní a hůř se sledují. KLDR disponuje několika typy těchto střel.