Thajská vláda podle tiskových agentur slíbila, že zajistí bezpečnost na letištích i jinde a podle večerního prohlášení premiéra "už se téměř podařilo obnovit pořádek".

Podle pozorovatele BBC střílela armáda varovně i ostrou municí, když se snažila demonstranty vytlačit z blízkosti vládních budov u hlavní křižovatky v centru města. Protestující po pořádkových službách házeli zápalné bomby a kameny a také se pokoušeli do oddílů najíždět s autobusy. Když dav jeden autobus zapálil, nasadily bezpečnostní síly vodní děla a střílely nad hlavami demonstrantů ostrými střelami.

:. Demonstranti zapálili i autobus.
FOTO: ČTK/AP

Potyčky proběhly na více místech a trvaly celé hodiny. Podle premiéra Apchisita Vedžadžívy bylo zraněno 70 lidí, z toho 23 vojáků.

V Thajsku je v současnosti na 400 českých turistů, uvedl mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura. Podle českého velvyslanectví v Bangkoku však žádný Čech zatím nehlásil, že se nalézá v potížích. Thajská vláda oznámila přijetí zvláštních opatření na ochranu hlavních přístavů a letišť.

V pondělí v zemi začal třídenní svátek u příležitosti Nového roku a spousta lidí z hlavního města vycestovala.


FOTO: Chaiwat Subprasom, Reuters

Čtěte také:
Summit zemí ASEAN zrušen, konferenční sídlo v obležení
V ulicích Bangkoku jsou tanky, platí výjimečný stav