Japonec Taro (celé jméno nebylo zveřejněno) si koupil jednosměrnou jízdenku z Tokia do zastávky v Aokigaharském lese pod horou Fudži. Jako mnozí před ním i on se tam rozhodl ukončit svůj život.

Smrti v lese Aokigahara si vybraly už stovky Japonců. Les nabízející nádherný výhled na horu Fudži, je proto nazýván nejen „mořem stromů“, ale také „lesem sebevrahů“.

Přišel o práci, jel se zabít

Firma zpracovávající kovy ho propustila a on přišel i o nárok využívat podnikovou ubytovnu. Po zotavení svůj krok vysvětlil: „Abyste přežili, potřebujete peníze. Když máte přítelkyni, potřebujete peníze. Potřebujete, když se chcete oženit, potřebujete je pro život. Peníze jsou vždy důležité pro život.“ A právě ty mu chyběly a Taro neviděl jiné řešení, než skoncovat se životem.

Taro odjel do lesa pod horou Fudži. Tam si přeřezal zápěstí, ale nevykrvácel a tak začal bloudit lesem. Po několika dnech zkolaboval a lehl si do křoví. Tam ho na pokraji smrti a dehydrovaného nalezl horolezec.

Kvůli krizi sebevražd přibývá

Letos v lednu bylo v Japonsku zaznamenáno 2645 sebevražd, což je o patnáct procent více než v lednu loňského roku, kdy jich bylo 2305. „Může za to nezaměstnanost,“ uvedl Tojoki Jošida z rady pro otázku sebevražd, která poskytuje pomoc právě u lesa. Vyzval vládu, aby zasáhla. „Společnost a vláda potřebují zavést okamžitá protiopatření jako prevenci sebevražd. Musí být zřízeno více míst, kam (sebevrazi) mohou přijít a hledat pomoc.“

V Japonsku stále přetrvává názor, že v případě neúspěchu je sebevražda čestným řešením. Vyplývá to ze samurajských tradic a kodexu Bušido, v němž se píše, že povinnost je těžší než hora a smrt lehčí než peříčko. I staré ženy za zimních měsíců často odcházely do hor a už se nevracely.

Vláda proto chce počet sebevražd do roku 2016 snížit o pětinu. Je to jedna z jejích priorit.

Úředníci z prefektury Jamanaši, kde les leží, uvedli, že jejich cílem je sledovat lidi, kteří jdou do lesa. Obává se, ž v příštích týdnech se situace ještě zhorší, protože končí rozpočtový rok. „Zejména v březnu, na konci fiskálního roku, sem přijde více sebevrahů kvůli špatné ekonomice. Mým snem je zastavit sebevraždy v lese, ale abych byl upřímný, bylo by obtížné všem případům tady zabránit,“  uvedl Imasa Watanabe z místní vlády spravující Jamanaši.