Obamova vláda učinila z Afghánistánu jednu z priorit zahraniční politiky. Zatímco se pomalu stahují z Iráku, plánují USA do Afghánistánu poslat na 30 tisíc dalších vojáků. Tálibán však působí i v Pákistánu, zejména v kmenových oblastech při hranicích s Afghánistánem.

I tam na ně za opatrných protestů pákistánské vlády americké bezpilotní stroje od loňska opakovaně útočí, nyní však Washington zvažuje podnikat výpady ještě hlouběji do pákistánského území.

Přeshraniční výpady CIA s bezpilotními letadly Predator a Reaper byly dosud omezené, nyní se podle NYT plánují i v provincii Balúčistán, a to až u města Kvéta, které se stalo základnou povstalců.

Bojovníci hnutí Tálibán

Bojovníci hnutí Tálibán
FOTO: Stringer, Reuters

Americký velitel pro Blízký východ David Petraeus a přední představitel Bílého domu pro Afghánistán Douglas Lute prezidentovi rozšíření operací doporučili ve světle skutečnosti, že pákistánská vláda není schopná proti povstalcům účinně zasáhnout. Dalším argumentem je potřeba trvalého tlaku na Tálibán. 

Newyorské Timesy dodávají, že někteří Obamovi poradci vyzývají i k pozemní akci. Také k nim se údajně od loňského září na pákistánském území zvláštní americké jednotky občas uchylují, jen se o nich nemluví.

NYT upozorňuje, že případné Obamovo rozhodnutí dát plánu zelenou se nejenže nesetká s pochopením Islámábádu, nýbrž také uvnitř tábora jeho Demokratické strany, která chce skoncovat s obrazem USA jako válečníka. 

Nestabilní Pákistán
Pákistánská politická scéna je roztříštěná a nad zemí v minulých dnech znovu visela hrozba politického převratu. Vláda hrozbu nepokojů na poslední chvíli odvrátila v pondělí, když dosadila zpět do funkce nejvyššího soudu Iftikhara Čaudhrího, jak požadovala opozice.  
Ačkoliv Pákistán proklamuje snahu s povstalci skoncovat, zjevně se jí to nedaří. Islámističtí rebelové v nedávných dnech napadli i srílanský kriketový tým, přičemž zemřelo osm lidí [celá zpráva]. Povstalci také opakovaně útočí na konvoje NATO s dodávkami pro Afghánistán. [celá zpráva]Desítky aut u Péšávaru shořely naposledy v neděli a pondělí.
Také loňské útoky v Bombaji, při nichž zemřelo přes 160 lidí, byly plánovány v Pákistánu a někteří útočníci byli Pákistánci.
Spojené státy se navíc domnívají, že na pákistánském území se skrývá i strůjce útoků na USA z 11. září 2001 a nekorunovaný šéf teroristické sítě al-Kajda Usáma bin Ládin.[celá zpráva]